Hlavní stránka Základní informace o Itálii Průvodce po Itálii Dálniční poplatky Webové kamery Předpověď počasí Italská kuchyně Zajimavé odkazy

Sledujte průvodce Toskánskem - postupně jej přepracováváme.

Aktuálně: viz
Bagni di Lucca
Caprese Michelangelo
Carrara

1. Je potřeba do Itálie mezinárodní řidičský průkaz? Oficiální stanovisko je, že...

2. Jaké jsou ceny pohonných hmot? Pohonné hmoty natankujte především u ná...

3. Minimální finanční hotovost pro vstup do Itálie? Oficiálně se vyžaduje částka ...

4. Jaké jsou orientační ceny? káva ...

5. Jaké bývají dálniční poplatky? Obecně se dá říci, že 100 km dálniční sítě stojí...

6. Nakolik jsou turisté ohroženi kriminalitou? Tak jako každý jiný (nepozorný) občan. Pokud jdete po městě...

7. Kdo nám může v Itálii pomoci? Poznamenejte si tato čísla...

8. Jak telefonovat z Itálie? Chcete poslat dopis nebo pohlednici? Ceny pohlednic jsou...


FAQ1. Je potřeba do Itálie mezinárodní řidičský průkaz?
nahoru

Oficiální stanovisko je, že pokud jedete do Itálie jako turisté, tak jej nepotřebujete, pouze v případě, že jedete pracovně, například jako řidič TIR apod. Náš vlastní názor je trochu jiný: díky tomu, že ČR vystavila v posledních cca 10 letech asi 5 různých řidičských průkazů a zahraničí tím jen mate, je snad i lepší si mezinárodní řidičský průkaz vyřídit. Naprostou jistotu můžete mít jen se socialistickým, růžovým průkazem. Opravdu.


2. Jaké jsou ceny pohonných hmot?
nahoru

Pohonné hmoty natankujte především u nás a než vjedete na italské území - benzín stojí v Itálii 1,084 až 1,106 €, nafta 0,884 až 0,891 €, všechny ceny jsou za litr. LPG dostanete za 0,50 €. Pokud chcete alespoň trochu ještě ušetřit, všimněte si, zda u některých stojanů není cedule "Fai da te" ("Obslužte se sami"), kde díky vlastnoručnímu tankování zaplatíte 1,062 až 1,067 € za litr benzinu a 0,858 až 0,867 € za litr nafty. Jde ale pouze o stojany takto označené.


3. Minimální finanční hotovost pro vstup do Itálie?
nahoru

Do Itálie nemusí občané České republiky žádat o vízum, pokud jedou jako turisté a budou v zemi pobývat méně než tři měsíce. Pas ovšem musí být platný následujících šest měsíců po vjezdu do Italské republiky. Abyste mohli později v nezbytném případě doložit délku pobytu, řekněte si o vstupní razítko na rakousko-české hranici. Podle zákona byste se měli do osmi dnů od příjezdu do země zaregistrovat na místní policejní stanici (Questura). Hotely, kempy, hostely a ubytovací agentury to učiní za vás.

Jestliže plánujete v Itálii setrvat déle než tři měsíce, budete si muset zařídit povolení k pobytu (permesso di soggiorno). Zažádat o něj lze na jakékoli hlavní policejní stanici (Questura di Provincia). U pracovního (lavoro) i studijního (studio) povolení vyplníte písemný formulář (domanda) a neopomeňte pasové fotografie a fotokopie pasu.

Pro turistické pobyty platí bezvízová dohoda na dobu 90 dnů. K prokázání délky pobytu se doporučuje žádat o vstupní razítko. Při pozemní dopravě je třeba o něj požádat při překračování vnějších hranic schengenského prostoru.

Dle imigračního zákona je možno požadovat prokázání dostatečných finančních prostředků. Nařízení italského ministerstva vnitra upravuje požadované prostředky jak k vydání víza, tak ke vstupu na území Itálie, a to jak za účelem turistiky, tak za pracovním účelem (viz níže uvedený přehled):


Délka pobytu Počet účastníků cesty
  Jeden účastník Dva a více účastníků
od l do 5 dnů celková pevná částka 269,60 celková pevná částka 212,81
od 6 do 10 dnů částka na osobu a den 44,93 částka na osobu a den 26,33
od 11 do 20 dnů pevná částka 51,64 pevná částka 25,82
  částka na osobu a den 36,67 částka na osobu a den 22,21
nad 20 dnů pevná částka 206,58 pevná částka 118,79
  částka na osobu a den 27,89 částka na osobu a den 17,04Dostatek finančních prostředků lze prokázat hotovostí, bankovními nebo pojistnými zárukami, kreditními tituly, dokladem o předplacení potřebných služeb nebo dokladem o finančních zdrojích v Itálii. Nařízení nezakotvuje odlišné požadavky pro děti.

Pokud máte pobyt zakoupený v cestovní kanceláři a její ubytovací poukaz splňuje náležitosti oficiálního potvrzení o zakoupené službě, můžete se prokázat jím. Nejjistější je to v případě hotelu, kde máte kromě ubytování v ceně i stravování. V případě apartmánu je potřeba mít ještě částečnou hotovost.


4. Jaké jsou orientační ceny?
nahoru

káva 1 kg - od 10,60 € limonáda 1,5 lt - od 0,50 €
káva v baru - od 0,60 € mléko 1 lt - od 0,51 €
capuccino - 0,70 € až 0,85 € čokoláda 100 gr. - od 0,90 €
pizza v restauraci - 2,80 až 8,90 € jogurty (podle gramáže) - 0,130 až 1,20 €
pivo plech 0,5 lt - 0,62 € čerstvé papriky 1 kg - 1,54 €
minerální voda 1,5 lt - od 0,20 € víno 0,7 lt - od 1,90 €
zmrzlina (kopeček) - 0,50 € - 0,80 € víno - 5 lt demižon - od 3,55 €
kuřecí stehna chlazená 1 kg - 1,54 € sýr mozzarella 1 kg - od 5,2 €
kuře chlazené 1 kg - 4,72 € chleba 1 kg - 2,80 €
olivový olej - od 3,20 € těstoviny 0,5 kg - od 0,40 €
piškotové pečivo 1 kg - 1,20 € salámy a uzeniny 1 kg - od 8,00 €
cukr (kg) - cca 1 €

Jednotlivé ceny závisí na jednotlivých letoviscích, na typu obchodu, kde nakupujete (je rozdíl mezi malým obchůdkem v letovisku a diskontem ve vnitrozemí), i na oblasti (na jihu může být levněji než na severu).


5. Jaké bývají dálniční poplatky?
nahoru

Obecně se dá říci, že 100 km dálniční sítě stojí 5 €. Některé úseky jsou neplacené, např. v Kampánii a Kalábrii, od Salerna po Reggio Calabria. Zkuste si dálniční poplatky spočítat v naší sekci "Dálníční poplatky".


6. Nakolik jsou turisté ohroženi kriminalitou?
nahoru

Tak jako každý jiný (nepozorný) občan. Pokud jdete po městě s otevřenou kabelkou nebo s peněženkou položenou nahoře v tašce, můžete přijít o své věci. Pokud necháte uvnitř vozu viditelně peníze, fotoaparát, telefon či jiné cenné věci, zloděj se k nim dostane přes rozbité okno vozu. Pokud odejdete na pláž a necháte apartmán vyvětrat s otevřenými okny a balkónem, může vás zloděj "provětrat" i vaše věci; podobně potenciálně nebezpečná jsou otevřená okna dokořán v noci. Každopádně, nikdy se zloději nezajímali o klíčky od auta, i když ležely na stole vedle peněz či fotoaparátu. Zloděje totiž nezajímá to, co jej může snadno identifikovat a co se nedá rychle prodat či použít.


7. Kdo nám může v Itálii pomoci?
nahoru

Poznamenejte si tato čísla: policie 112, 113, první pomoc (pronto soccorso) 118, hasiči 115, nepřetržitá odtahová služba 116 (italský automotoklub ACI). České velvyslanectví v Římě: Via dei Gracchi 322, Roma, tel: +39 06 3244459 - 63.


8. Jak telefonovat z Itálie? Chcete poslat dopis nebo pohlednici?
nahoru

V Itálii není možné telefonovat z pošty, pouze z centra veřejných telefonů (TELECOM) nebo z telefonních automatů, které fungují na mince. Většina automatů ovšem funguje na telefonní karty, ty můžete koupit v trafice. Cena karty je 2,56 € nebo 5,16 €. V označených automatech můžete použít svých kreditních karet VISA. Doporučujeme telefonovat v době od 22.00 do 8.00 hod. nebo v neděli, kdy jsou poplatky nejnižší. Připomínáme, že z veřejných automatů lze volat do zahraničí přímo. Vytočíte "00420" (tedy Českou republiku) potom předčíslí města, ale bez nuly, např. pro Brno "5" a pak účastnické číslo.

Ceny pohlednic jsou různé a záleží na místě, kde jsou zakoupeny. Cena se pohybuje zhruba od 0,40 € u malých až po 0,80 € velkého formátu. Poštovní známky je možno zakoupit buď v některých prodejnách tabáku (TABACCHI) nebo na poště. Známka na pohlednici i na dopis stojí 0,40 €.cestovní kancelář AZZURRO

Pokud chcete být informováni o průběžných změnách, ke kterým dochází v našem průvodci, pošlete nám svůj mail.