Hlavní stránka Základní informace o Itálii Průvodce po Itálii Dálniční poplatky Webové kamery Předpověď počasí Italská kuchyně Zajimavé odkazy

Slavná náhrobní socha italického krále Nevia Pompuledeia známá také podle místa nálezu jako válečník z  Capestrana


Abruzzo


Chtěli bychom Vám nabídnout nejen příjemnou dovolenou, ale i něco víc – rady na cestu a tipy na výlet na místa, která stojí za návštěvu, místa kulturně a historicky cenná, místa, která spoluvytvářela i naši kulturu. Byli bychom rádi, kdybyste našich informací využili k poznávání a k obohacení Vaší dovolené.

Přehled zajímavých míst

Atri Lanciano L'Aquila Scanno Sulmona


V každém městě najdete informační kancelář APT (Azienda di Promozione Turistika), kde se dozvíte vše nezbytné o městě a okolí, obdržíte zde většinou také bezplatně mapy a průvodce v různých světových jazycích. Zde se také můžete informovat o organizovaných výletech místních cestovních kanceláří. V menších městech objevíte informační kancelář označenou Pro Loco.

Italská muzea bývají většinou otevřena od 9 hod. do 19 hod., kromě dvou pondělků v měsíci.

V každém městě nechybí místní trh, který se uskutečňuje každý týden. Trhovci začínají většinou vybalovat zboží již v 5 hodin ráno a odejdou už asi kolem 13.30 hod. Všeobecně se dá říci, že na trhu obdržíte čerstvější a levnější sezónní produkty než v obchodech. Při nákupu potravin Italové většinou nesmlouvají, ale stojí za to požádat o slevu (sconto) na oděvy a jiné zboží.Atri
nahoru

Nejhezčím z abruzzských měst na kopci je Atri, bludiště úzkých postranních uliček, schodů a průchodů, s cihlovými nebo kamennými domy a kostely. Dóm ze 13. století spočívá na místě někdejších římských lázní – krypta kdysi sloužila jako bazén a v apsidě uvidíte fragmenty původní podlahové mozaiky. Apsida se také pyšní freskovým cyklem z 15. století, v němž Andrea Delito zachytil krajinu a architekturu v rozmanitých výjevech ze Starého a Nového zákona. V křížové chodbě se můžete pokochat pohledem na cihlovou zvonici z 15. století.

Trhy se zde konají každé pondělí.

Okolí: jižně od Atri trůní na kopci městečko Penne. Vyniká pozoruhodnou stejnorodostí ulic a domů z načervenalých cihel, jež městu dodávají hřejivou atmosféru. Východně od Atri naleznete Loreto Aprutino, známé freskou „Poslední večeře“ (14. století) v kostele Santa Maria in Piano.


Lanciano
nahoru

Některé části středověkého jádra Lanciana vydržely od středověku nedotčeny. V chátrající čtvrti Civitanova stojí kostel Santa Maria Maggiore ze 13. století, s překrásným portálem ze 14. století a stříbrným procesionálním křížem (1422) od Nicoly da Guardiagrela. V téže čtvrti narazíte i na kostely Sant´Agostino (14. století) a nyní již opuštěný San Biagio (kolem 1059), které se nalézají nedaleko Porty San Biagio – vzácné dochované městské brány. Dóm se zvonicí ze 17. století se tyčí na zříceninách římského mostu pocházejícího z éry Diocletiana.

Ripa Sacca (Židovské ghetto) bylo ve středověku – za největšího rozkvětu města – čilým centrem obchodu. Masivní hradby Torri Montanara tehdy na obranu proti nájezdníkům vybudovali Aragonci.

Trhy se zde konají každou středu a sobotu.

Informační kancelář: Piazza Plebiscito, telefon 0872 – 714959.


L'Aquila
nahoru

Správní středisko Abruzz leží na úpatí Gran Sassa, nejvyšší hory italské pevniny na jih od Alp, ideální pro milovníky lyžování.

Zdejší staré uličky lemují kostely a paláce. Kostel Santa Giusta (1275) u Via Santa Giusta se honosí úžasnou kopulí, pěknou rozetou a „Umučením sv. Štěpána“ od Cavaliera d’Arpino. Kostel Santa Maria di Paganica poblíž Via Paganica vás upoutá průčelím ze 14. století a portálem dekorovaným reliéfy. Dóm (1257) na Piazze di Collemaggio se tyčí Santa Maria di Collemaggio, robustní kostel s fasádou z růžového a bílého kamene. Ve 13. století jej nechal zbudovat Pietro dal Morrone, pozdější papež Celestin V., jenž byl v roce 1313 kanonizován na sv. Petra Celestina. V kapli napravo od apsidy si všimněte jeho náhrobku.

Kostel San Bernardino z let 1454-72 ve Via San Bernardino ukrývá náhrobek (1505) sv. Bernardina Sienského, prací Silvestra dell’Aquila. Průčelí (1527) ztvárnil Cola dell’Amatrice a zdobený strop z 18. století Ferdinando Mosca.. Ve druhé kapli v jižní lodí objevíte oltář od renesančního umělce Andrey della Robbia .

Na konci Via San Iacopo narazíte na středověkou fontánu Fontanelle delle Novantanove Cannelle. Připomíná devadesát devět vesnic, jež údajně sjednotil Fridrich II., když v roce 1240 založil L’Aquilu.

Museo Nazionale d’Abruzzo (Castello Cinquecentesco, otevřeno Út – Ne) v zámku ze 16. století vystavuje kostru mamuta, římské artefakty a sakrální díla.

Trhy se zde konají denně.

Informační kancelář: Via XX Settembre , tel. 0862 – 22306.

Okolí: severně od L’Aquily se rozkládají trosky divadla a amfiteátru starověkého Amiterna, sabinského a později římského města, v němž spatřil světlo světa Sallustius římský historik a politik, který stál u zrodu monografie.


Scanno
nahoru

Toto krásně zachovalé středověké městečko situované na kopci v panenské krajině, ve stínu Apenin u půvabného jezera Lago di Scanno, je oblíbenou zastávkou na cestě do Parcu Nazionale d´Abruzzo. Řadí se k nejnavštěvovanějším místům v kraji. Jeho kouzlo tkví ve starobylých uličkách, úzkých schodištích, dvorcích nepravidelných tvarů, na nichž se tísní kostelíky, a památných panských domech, v jejichž oknech zahlédnete ženy věnující se vyšívání či krajkářství. Největší ruch tu panuje v letních měsících, kdy Scanno nabízí rozmanitou zábavu od jízd na koni či v loďce, přes kempování u jezera až po srpnový festival vážné hudby. Při lednové Festě di Sant´Antonio se před kostelem Santa Maria della Valle připravuje ohromné množství lasagní, jež se rozdají okolojdoucím.

Trhy se zde konají každé úterý.

Informační kancelář: Piazza Santa Maria della Valle 12, telefon 0864 – 74317.


Sulmona
nahoru

Sulmona se proslavila jako rodiště Ovidia a také výrobou mandlí v cukru (confetti). Po svatebním obřadu v Abruzzách jsou novomanželé zasypáni confettami, aby po nich kráčeli vstříc společnému štěstí. Nespočet starobylých domů, zejména podél středověké Via dell’Ospedale, propůjčuje městu zvláštní kouzlo. Největším klenotem je bezpochyby palác Annunziata na Corsu Ovidio. Byl zbudován v roce 1320 a snoubí se v něm gotika s renesancí. Uvnitř sídlí Museo Civico s expozicí místních památek, obrazů a zlatnických výtvorů. S palácem sousedí kostel Annuziata (upraven v 18. století), vyznačující se masivním barokním průčelím. Na konci Viale Matteoni se tyčí katedrála San Panfilo, postavená na základech římského chrámu. Kostel San Francesco della Scarpa na Piazze del Carmine se honosí portálem ze 13. století. Kolem něj se vine Fontana del Vecchia (1474), akvadukt, jenž zásoboval vodou místní průmyslové podniky.

Trhy se zde konají každou středu a sobotu.

Informační kancelář: Corso Ovidio 208, telefon 0864 - 53276.

Okoli: Východně od Sulmony se táhne pohoří Maiella s 61 vrcholy a hustě zalesněnými údolími. Nabízí možnost pěších túr, pozorování ptáků, horolezectví a lyžování. Na západ odtud leží Cocullo, kde se v květnu koná Processione dei Serpari (Slavnost hadů). Při této příležitosti se v procesí nese ulicemi města socha patrona, ověšená hady. Podle pověsti Domenico Abate osvobodil město v 11. století od jedovatých hadů.