Hlavní stránka Základní informace o Itálii Průvodce po Itálii Dálniční poplatky Webové kamery Předpověď počasí Italská kuchyně Zajimavé odkazy

Antická nádoba na víno, 4. století před Kristem


Basilicata


Chtěli bychom Vám nabídnout nejen příjemnou dovolenou, ale i něco víc – rady na cestu a tipy na výlet na místa, která stojí za návštěvu, místa kulturně a historicky cenná, místa, která spoluvytvářela i naši kulturu. Byli bychom rádi, kdybyste našich informací využili k poznávání a k obohacení Vaší dovolené.

Přehled zajímavých míst

Lagopesole Maratea Matera Melfi Metaponto Venosa


V každém městě najdete informační kancelář APT (Azienda di Promozione Turistika), kde se dozvíte vše nezbytné o městě a okolí, obdržíte zde většinou také bezplatně mapy a průvodce v různých světových jazycích. Zde se také můžete informovat o organizovaných výletech místních cestovních kanceláří. V menších městech objevíte informační kancelář označenou Pro Loco.

Italská muzea bývají většinou otevřena od 9 hod. do 19 hod., kromě dvou pondělků v měsíci.

V každém městě nechybí místní trh, který se uskutečňuje každý týden. Trhovci začínají většinou vybalovat zboží již v 5 hodin ráno a odejdou už asi kolem 13.30 hod. Všeobecně se dá říci, že na trhu obdržíte čerstvější a levnější sezónní produkty než v obchodech. Při nákupu potravin Italové většinou nesmlouvají, ale stojí za to požádat o slevu (sconto) na oděvy a jiné zboží.Lagopesole
nahoru

Na kopci, na jehož úpatí se krčí vesnice, se dramaticky vypíná nejkrásnější hrad Basilicaty. Pochází z let 1242 až 1250 a byl posledním hradem, který nechal zbudovat Fridrich II., jemuž sloužil jako lovecký zámeček. Vyniká zajímavou výzdobou, zejména plastikami hlav nad portálem věže. Jedna z nich údajně patří Fridrichu I. Barbarossovi (dědovi Fridricha II.) a druhá snad jeho choti Beatrici. Uvnitř si můžete prohlédnout královské komnaty a kapli.

Informační kancelář: telefon 0971 – 860 83, otevřeno denně: 9 – 12 h, 15 – 19 h.


Maratea
nahoru

Marateu v panensky čistém zálivu Golfo di Policastro omývá Tyrhénské moře. Její malý přístav (Maratea Inferiore) se choulí pod starým centrem (Maratea Superiore) rozprostírajícím se po úbočí kopce. Odtud se vine silnice až na vrcholek Monte Biagio s obrovskou sochou Spasitele a strhující podívanou do okolí.

Trhy se konají 1. a 3. sobotu v měsíci.

Informační kancelář: Piazza del Gesú 40, telefon 0973 – 87 69 08.

Okolí: Po dvaceti třech kilometrech jízdy na sever se ocitnete v úžasně situovaném Rivellu, osídleném v minulosti převážně Řeky. Byzantský vliv je patrný na kostelech San Nicola dei Greci a Santa Barbara.


Matera
nahoru

Městečko Matera na okraji hluboké strže tvoří rušná horní čtvrť a poklidná dolní čtvrť Sassi („jeskyně“), jež se dále dělí na Sasso Barisano a malebnější Sasso Caveoso. Obyvatelé Matery dříve žili v obydlích vyhloubených do skály. Tyto dvě tak odlišné čtvrti činí z města jedno z nejpozoruhodnějších v jižní Itálii. Chcete-li si udělat celkový obrázek, vydejte se po Stradě Panoramica dei Sassi a nahlédněte do jeskyní. Od 8. do 13. století podobné jeskyně pravděpodobně skýtaly útočiště pro mnichy z Basilicaty. Mnoho kaplí ve skále zabrali v 15. století venkované. Tak začalo osidlování jeskyní. Do 18. století se již z některých budov před jeskyněmi staly v celku honosné vily a kláštery. V 50. a 60. letech 20. století tu však zavládla chudoba, a obyvatelé byli ze špinavého prostředí násilím vystěhováni. Na jejich bídné životní podmínky upozornil Carlo Levi (1912 – 75) v knize Kristus se zastavil v Eboli, kde srovnává čtvrť Sassi s Dantovým Peklem. Dnes je bludiště uliček a schodů Sassi téměř liduprázdné. Ze sto dvaceti chiese rupestri (kostelů ve skále) v Sassi a Agri za městem vynikají Santa Maria di Idris v oblasti Monte Errone a Santa Lucia alle Malve v albánské čtvrti. Oba kostely se pyšní freskami ze 13. století. S minulostí Matery a Sassi vás seznámí Museo Nazionale Ridola (Via Ridola 24, telefon 0835 – 31 00 58, otevřeno denně). V okolí bylo objeveno mnoho neolitických, zčásti v zemi zapuštěných příbytků, nekropolí a dalších památek. Artefakty z nich jsou soustředěny v muzeu. Apulijský románský dóm (13. století) na Piazze Duomo vás zaujme neobvyklou sochařskou výzdobou a anonymním obrazem Madonny della Bruna, patronky Matery, na jejíž počest se 2. července pořádá slavnost. Via Duomo vede ke kostelu San Francesco d’Assisi (13. století s barokním pláštěm) upomínajícímu na pobyt sv. Františka z Assisi v Mateře v roce 1218. Z dalších kostelů se vyplatí navštívit San Domenico a San Giovanni Battista ve Via San Biagio (oba 13. století) a Purgatorio (1770) ve Via Ridola.

Trhy se konají v sobotu.

Informační kancelář: Via de Viti de Marco 9, telefon 0835 – 33 34 52.


Melfi
nahoru

Tomuto přízračnému, dnes již opuštěnému středověkému městu vévodí hrůzostrašný hrad, v němž papež Mikuláš II. v roce 1059 dosadil do úřadu Roberta Guiscarda, čímž na jihu legalizoval nadvládu Normanů. Melfi se následně stalo hlavním normanským sídlem. Tady také vyhlásil Fridrich II. Constitutiones Augustale (1231), jimiž sjednotil své království jako stát. Na hradě nyní nalezlo útočiště Museo Nazionale del Melfese (Castelo di Melfi, Via Normana, telefon 0972 – 23 87 26, otevřeno denně) se sbírkou byzantských šperků. Dóm u Via Vittorio Emanuele začal v roce 1155 budovat Vilém II. a v 18. století byl přestavěn. Dochovala se jen zvonice.


Metaponto
nahoru

Starověké Metaponto, které vzniklo v 7. století před Kristem, bylo v minulosti centrem bohatého městského státu s filozofickou tradicí rozvíjenou Pythagorem, jenž se tu usadil poté, co jej vyhostili z Crotonu. Zříceniny Metaponta zahrnují Tavole Palatine (6. století př. Kr.) u mostu přes řeku Bradano neboli dórský chrám s patnácti dochovanými sloupy, zasvěcený pravděpodobně Héře. Artefakty z naleziště schraňuje Museo Nazionale di Metaponto (Metaponto Borgo, telefon 0835 – 74 53 27, otevřeno denně). Pozůstatky divadla a dórského chrámu Apollona Lycia (6. století př. Kr.) spočívají v archeologické zóně. Dále na jihu narazíte na moderní Policoro, zbudované na místě antického Heracleia, založeného v 7. – 5. století př. Kr. Objevy z tohoto a dalších míst vystavuje Museo Nazionale della Siritide (Via Colombo 8, Policoro, telefon 0835 – 97 21 54, otevřeno denně).

Informační kancelář: Archeologica, Matera, telefon 0835 – 74 53 27, otevřeno denně: 9 – 1hodina před západem slunce.


Venosa
nahoru

Venosa byla kolem roku 290 před Kristem jednou z nejvýznamnějších římských kolonií, o čemž svědčí zbytky lázní a amfiteátru v archeologické zóně ve Via Vittoria Emanuele. Zde se také narodil básník Horatius (65 – 8 př. Kr.) a na tomto místě zemřel roku 208 před Kristem římský vojevůdce Marcelus v Hannibalově náručí. Údajný Marcelův hrob se nachází ve Via Melfi. Dóm (také ve Via Vittorio Emanuele) a rozlehlý hrad na Piazze Umberto I se datují do 16. století. Na místě někdejšího římského chrámu se rozkládá La Trinitá, zchátralý klášterní komplex, jehož součástí je starší, pravděpodobně raně křesťanský kostel z 5. až 6. století. Vzadu stojí nedokončená stavba z 11. století, kde byli pohřbeni Robert Guiscard (zemřel roku 1085) s nevlastními bratry a první manželkou Alberadou. Do dnešních dnů se dochoval jen její náhrobek.

Trhy se konají 1. sobotu a 3. čtvrtek v měsíci.

Informační kancelář: Via Garibaldi 42(otevřeno jen občas)