Hlavní stránka Základní informace o Itálii Průvodce po Itálii Dálniční poplatky Webové kamery Předpověď počasí Italská kuchyně Zajimavé odkazy

Bronzová socha bojovníka, Museo Nazionale, Reggio di Calabria


Calabria


Chtěli bychom Vám nabídnout nejen příjemnou dovolenou, ale i něco víc – rady na cestu a tipy na výlet na místa, která stojí za návštěvu, místa kulturně a historicky cenná, místa, která spoluvytvářela i naši kulturu. Byli bychom rádi, kdybyste našich informací využili k poznávání a k obohacení Vaší dovolené.

Přehled zajímavých míst

Gerace Reggio di Calabria Rosano Stilo Tropea


V každém městě najdete informační kancelář APT (Azienda di Promozione Turistika), kde se dozvíte vše nezbytné o městě a okolí, obdržíte zde většinou také bezplatně mapy a průvodce v různých světových jazycích. Zde se také můžete informovat o organizovaných výletech místních cestovních kanceláří. V menších městech objevíte informační kancelář označenou Pro Loco.

Italská muzea bývají většinou otevřena od 9 hod. do 19 hod., kromě dvou pondělků v měsíci.

V každém městě nechybí místní trh, který se uskutečňuje každý týden. Trhovci začínají většinou vybalovat zboží již v 5 hodin ráno a odejdou už asi kolem 13.30 hod. Všeobecně se dá říci, že na trhu obdržíte čerstvější a levnější sezónní produkty než v obchodech. Při nákupu potravin Italové většinou nesmlouvají, ale stojí za to požádat o slevu (sconto) na oděvy a jiné zboží.Gerace
nahoru

Na špatně přístupném skalním útesu, na severovýchodní straně pohoří Aspromonte trůní starobylé městečko Gerace. Založili je uprchlíci z Locri Epizephiri, kteří se sem uchýlili v 9. století před nájezdy Saracénů. Jeho obranný ráz podtrhují středověké hradby a zříceniny kdysi nedobytného hradu. Kromě poklidného životního tempa – v ulicích máte stejnou šanci potkat stádo ovcí jako Fiata 500 – město vyniká nejvelkolepějším dómem v Kalábrii. Tato masivní stavba naznačuje, jak velký význam nabývalo Gerace, přinejmenším až do éry Normanů. Dóm z raného 12. století byl o století architektonicky upraven a v 18. století se nakonec ještě uskutečnila obnova. Jeho hlavním skvostem je krypta. Stejně jako celý dóm ji charakterizuje jednoduchost, kterou „narušuje“ řada sloupů z barevného mramoru a žuly, patrně ze starověkého Locri Epizephiri. Na konci Via Cavour stojí byzantsko-normanský kostel San Giovanello z 12. století. Opodál narazíte na gotický kostel San Francesco d’Assisi s barokním mramorovým oltářem (1615) a pisánským náhrobkem Niccola Ruffa (zemřel roku 1372), člena význačné kalábrijské rodiny.

Okolí: Rozlehlé Locri Epizephiri (Contrada Marasá, telefon 0964 – 39 00 23, otevřeno Út – Ne), první řecké město s psaným zákoníkem (660 př. Kr.), v minulosti proslulo coby centrum kultu Persefone. Naleznete zde zříceniny chrámů, divadla a řeckých a římských náhrobků. V muzeu (otevřeno denně) vystavují maketu areálu a sbírku votivních soch, mincí, nápisů a fragmentů plastik – důkazy osídlení Řeky a Římany.


Reggio di Calabria
nahoru

Toto zanedbané město stojí za návštěvu už jen kvůli vynikajícímu Museu Nazionale della Magna Grecia (Piazza de Nava 26, telefon 0965 – 81 22 55, otevřeno denně; Ne a svátky pouze dopoledne). Uvítá vás pěknou kolekcí artefaktů ze starověkého Rhegionu – významného řeckého města, jež se nacházelo v místech současného Reggia di Calabria – a z dalších řeckých sídel. Nejcennějšími exponáty jsou řecké bronzové sochy bojovníků v nadživotní velikosti, vylovené z moře u Riace Mariny v roce 1972. Sochu A (460 př. Kr.) vytvořil patrně Feidias, athénský sochař a hlavní představitel idealizujícího klasického stylu. Je-li tomu vskutku tak, jedná se o nesmírně vzácný kus, neboť jeho díla,  opěvovaná mnoha antickými spisovateli, známe pouze z římských kopií. Socha B (430 př. Kr.) se připisuje sochaři Polykleitovi. Je možné, že obě pocházejí z delfského chrámu, zbudovaného na paměť vítězství Athéňanů u Marathonu.

Trhy se konají v pátek.

Informační kancelář: Corso Garibaldi 329, telefon 0965 – 89 20 12.


Rosano
nahoru

Půvabné město Rossano se v minulosti řadilo k hlavním centrům byzantské civilizace v Kalábrii. Převzalo moc poté, co Reggio di Calabria opakovaně podlehlo v 9., 10. a 11. století Saracénům. Museo Diocesano (Palazzo Arcivescovile, telefon 0983 – 52 02 82, otevřeno denně) opatruje Codex Purpureus Rossanensis, vzácný řecký evangeliář ze 6. století, se stříbrným písmem a krásnými detailními miniaturami. V barokní katedrále si všimněte fresky Madonny Archeropity, uctívané byzantské památky z 8. nebo 9. století.

Trhy se konají 2. a 4. pátek v měsíci.

Okolí: Na kopci jihovýchodně do Rossana se tyčí pětikopulový řecký kostel San Marco (10. století). Další řecký kostel Panaglia z 12. století stojí nedaleko Via Archivescovado. Oba ukrývají fragmenty ranných fresek. Kostel Santa Maria del Patirion na kopci (18 km na západ) jedinečně zdobí barevné zdivo, obklady a kámen. Nabízí ohromující podívanou na rovinu Piana di Sibari, předpokládanou polohu bájného města Sybaris, zničeného v roce 510 před Kristem. Kostel byl postaven kolem roku 1095 a od té doby se téměř nezměnil.


Stilo
nahoru

Nedaleko pobřeží se ke svahu Monte Consolino přimyká zchátralé a zemětřesením poškozené městečko Stilo. Na strmé vyvýšenině s výhledem na olivovníkové háje stojí Cattolica (Via Cattolica, otevřeno denně), za níž do Stila proudí vášniví obdivovatelé byzantské architektury. Tento cihlový chrám s půdorysem řeckého kříže ve čtverci a s terakotovými taškami zbudovali kapadočtí mniši patrně v 10. století. Interiér člení do čtyř kvadrantů čtyři nesourodé mramorové sloupy. Hlavice jsou umístěny dole a nikoli navrchu, jako symbol triumfu křesťanství nad pohanstvím. Fresky objevené v roce 1927, pocházejí z 11. století. Cattolica je nepochybně hlavní dominantou města, ale ve Via Tommaso Campanella uvidíte středověký dóm a ruiny kláštera sv. Dominika ze 17. století, kde žil filozof a dominikán Tommaso Campanella (1568 – 1639). Kostel San Francesco z roku kolem 1400 se proslavil vyřezávaným dřevěným oltářem a překrásným obrazem Madonny del Borgo ze 16. století neznámého původu. Kostel San Giovanni (11. století) v Bivogni, severovýchodně od Stila, bývá kromě velikonočního týdnu obvykle zavřený.

Trhy se konají v úterý.


Tropea
nahoru

Tropea, s krásným výhledem na moře a pláže, patří k nejmalebnějším kalábrijským městům na hustě zastavěném pobřeží Tyrhénského moře. Staré město je jakoby zavěšeno na úbočí útesu naproti skále, kterou dříve obklopovalo moře. Na jejím vrcholku se vypíná Santa Maria dell’Isola, bývalá středověká svatyně benediktínů. Katedrála na konci Via Roma – byť několikrát upravovaná – má normanský původ. Uvnitř stojí za pozornost malba Madonna di Romania od neznámého umělce 14. století. Z malých paláců v Tropei vás jistě nejvíce zaujmou Casa Trampo (14. století) a Palazzo Cesareo (ranné 20. století) ve Vicolu Mancu. Druhý z nich vyniká úchvatným, reliéfy dekorovaným balkonem. Pod městem se táhnou pěkné pláže s mnoha restauracemi. Vyplatí se navštívit také přímořská střediska Palmi na jihu a Pizzo na severu.

Trhy se konají v sobotu.

Informační kancelář: Piazza Ercole.