Hlavní stránka Základní informace o Itálii Průvodce po Itálii Dálniční poplatky Webové kamery Předpověď počasí Italská kuchyně Zajimavé odkazy

Socha Apollona střílejícího šípy, Pompeje


Campania


Chtěli bychom Vám nabídnout nejen příjemnou dovolenou, ale i něco víc – rady na cestu a tipy na výlet na místa, která stojí za návštěvu, místa kulturně a historicky cenná, místa, která spoluvytvářela i naši kulturu. Byli bychom rádi, kdybyste našich informací využili k poznávání a k obohacení Vaší dovolené.

Přehled zajímavých míst

Benevento Caserta Costiera Amalfitana Ischia a Procida Neapol Paestum Salerno Santa Maria Capua Vetere


V každém městě najdete informační kancelář APT (Azienda di Promozione Turistika), kde se dozvíte vše nezbytné o městě a okolí, obdržíte zde většinou také bezplatně mapy a průvodce v různých světových jazycích. Zde se také můžete informovat o organizovaných výletech místních cestovních kanceláří. V menších městech objevíte informační kancelář označenou Pro Loco.

Italská muzea bývají většinou otevřena od 9 hod. do 19 hod., kromě dvou pondělků v měsíci.

V každém městě nechybí místní trh, který se uskutečňuje každý týden. Trhovci začínají většinou vybalovat zboží již v 5 hodin ráno a odejdou už asi kolem 13.30 hod. Všeobecně se dá říci, že na trhu obdržíte čerstvější a levnější sezónní produkty než v obchodech. Při nákupu potravin Italové většinou nesmlouvají, ale stojí za to požádat o slevu (sconto) na oděvy a jiné zboží.Benevento
nahoru

Benevento, situované v osamělé horské provincii, se pyšní jednou z nejpozoruhodnějších starořímských památek v Jižní Itálii. Traianovým obloukem ve Via Traiano. Římské město Beneventum bylo v minulosti významným střediskem. Právě tam byla poprvé prodloužena Via Appia z Capuy. Oblouk ztvárněný v letech 114 – 166 po Kristu z parského mramoru nad starou silnicí na počest císaře Traiana se dochoval ve výjimečně dobrém stavu. Reliéfy (s výjevy z Traianova života a s mytologickými náměty), které jej krášlí, nejsou příliš porušené.

Stopy Římanů odhalíte také v troskách římského divadla (Piazza Gaio Ponzio Telesino, otevřeno Út – Ne), zbudovaného za vlády Hadriana, a v Museu del Sannio, jež schraňuje artefakty objevené v této oblasti, od starořeckých po moderní umění.

Za 2. světové války se město nacházelo přímo na trase spojenců postupujících z jihu. Utrpělo těžké škody při bombardování, což vysvětluje jeho povětšinou moderní tvář. Dóm ze 13. století, po válce zrekonstruovaný, nese na průčelí plastiky, které musely být také obnoveny. Uvnitř vás jistě zaujmou pozůstatky byzantských bronzových dveří. Benevento je již po staletí spjato s nejrůznějšími báchorkami a vyrábí se zde likér zvaný Strega („Čarodějnice“).

Trhy se zde konají v pátek a v sobotu.

Informační kancelář: Via Sala 31, telefon 081 – 319938.


Caserta
nahoru

Casertě vévodí přepychový kolosální Palazzo Reale, blížící se rozměry k Versailles. Byl zbudován pro marnotratného krále Karla III. z dynastie Bourbonů. Honosí se více než tisícem pokojů, velkolepými schodišti a několika bohatě dekorovanými královskými komnatami. Masivní palác navrhl architekt Luigi Vanvitelli a práce začaly roku 1753. Jen samotný prostorný park je mistrovským výtvorem s fontánami, okrasnými vodními díly a plastikami. Jeho rozloha působí vskutku ohromujícím dojmem.

Informační kancelář: Palazzo Reale , telefon 0833 – 326300.

Okolí: Deset kilometrů severovýchodně od Caserty leží středověká víska Caserta Vecchia. Zdejší katedrála z 12. století představuje nádhernou ukázku jihoitalské normanské architektury. San Leucio – 3 km na severozápad od Caserty – je vzorovým městem, vybudovaným Ferdinandem IV. Král zde umožnil také rozmach hedvábného průmyslu, jehož centrem zůstalo San Leucio dodnes.


Costiera Amalfitana
nahoru

Nejkouzelnější a nejnavštěvovanější oblastí Kampánie je Costiera Amalfitana (Amalfinské pobřeží) v jižní části Sorrentského poloostrova. Kromě pláží a pobřežních kopců s úžasným výhledem nabízí příležitost ochutnat tamější grilovanou rybu a popíjet ledově studené Lacrima Christi z vinic na úbočích Vesuvu.
Z letoviska Sorrento se vine silnice do Positana, vesničky na strmém svahu ústícím do moře. Je to sice drahé místo, zato ideální ke koupání, s možností výletu raketou či trajektem na Capri. Dále po pobřeží narazíte na neméně elegantní Praiano. Největším městem na pobřeží je Amalfi. Honosí se půvabným dómem z 10. století, s bohatě zdobeným barevným průčelím (13. století). Dříve než si je podmanil neapolský král Roger II., bylo Amalfi námořní velmocí. Nejvýznamnější obyvatelé byli pohřbíváni v Chiostru del Paradiso ze 13. století. Toto ohromující architektonické dílo z 9. století vedle dómu se tyčí na vrcholku dlouhého schodiště nad městem. Vzniklo v lombardsko-normanském slohu, třebaže architektonické prvky křížové chodby dokládají saracénský vliv. Dnes je Amalfi neobyčejně populární rekreační středisko. Nekrásnější podívanou na pobřeží však skýtá Ravello. Leží nad Amalfi a jeho prvořadou atrakcí jsou zahrady Villy Cimbrone a Villy Rufolo. Výhled z druhé jmenované inspiroval Richarda Wagnera ke zkomponování „Parsifala“. Vstupní dveře dómu z 11. století zhotovil Barisano da Trani (1179) a v interiéru si všimněte amba (kazatelny), kterou nese šest tordovaných sloupů. V kapli sv. Pantalona uložená krev tohoto světce 4. století se každoročně v květnu a srpnu zkapalňuje.

V Minori dál za Atrani najdete ruiny římské vily, které svědčí o tom, že pobřeží je oblíbeným letoviskem již po dlouhá staletí.


Ischia a Procida
nahoru

Ischia je největší ostrov v Neapolském zálivu, s rekreačními středisky, termálními zřídly, léčivými písky a levnými hotely. Je téměř stejně oblíbený jako jeho slavný soused Capri. Trajekty kotví v Ichii Portu, přístavu v moderní části Ischie, metropole ostrova. Historická část – Ischii Ponte – se rozprostírá několik minut chůze odtud. Zatímco severní a západní pobřeží kypí životem, jižní cíp ostrova je nejklidnější. Tady se choulí vesnice Sant´Angelo, jíž vévodí vyhaslá sopka Monte Epomeo. Z jejího vrcholu ve výšce 788 metrů se vám otevře fantastická podívaná na záliv a Neapol.

Informační kancelář: Via Iasolino, telefon 081 – 991146.

Ve stínu Ischie a Capri leží malý, pouhých 2,5 km dlouhý a turisty méně navštěvovaný ostrov Procida Nicméně Chiaiolella nabízí dobré koupání a stejně jako Ischia i laciné ubytování. V zanedbaném městě Procida najdete hlavní trajektový přístav, Marinu Grande.

Informační kancelář: Via Roma, telefon 081 – 8101968.


Neapol
nahoru

Hustě zastavěné centrum Neapole, plné paláců, kostelů a klášterů, tvoří jen několik ulic. Z Piazzy del Plebiscito vybíhá Via Toledo (zvaná též Via Roma) na sever k Piazze Dante. Úzké Via del Tribunale a Via San Biaggio del Librai protínají východní část historického, jádra „Spaccanapoli“. Jižně od Palazza Reale leží čtvrť Santa Lucia a směrem na západ přístav Mergellina. Nad městem se rozprostírá čtvrť Vomero.

Severovýchod Neapole: V této části naleznete mnoho uměleckých a architektonických skvostů, například Museo Archelogico Nazionale s římskými poklady z Herculanea a z Pompejí. Zdejší budovy charakterizuje široká škála architektonických stylů od francouzské gotiky dómu po florentskou renesanci Porty Capuany.

San Giovanny a Carbonara (Via Carbonara 5, telefon 081 – 295873) – kostel San Giovanni a Carbonara (z roku 1343) ztělesňuje ojedinělý počin v análech neapolského restaurátorství. Poté, co v roce 1943 utrpěl značné škody, byl nadlouho uzavřen a ponechán svému osudu. Nyní je opět přístupný. Uvnitř ukrývá jedinečné středověké a renesanční pomníky, včetně třípodlažního náhrobku neapolského krále Ladislava za hlavním oltářem. Úchvatné trojdílné mistrovské dílo Marca a Andrey da Firenza s plastikami a oblouky a s jezdeckou sochou na vrcholku vzbuzuje zasloužený obdiv.

Porta Capuana a Castel Capuano (Piazza Enrico de Nicola, telefon 081 – 2237111) – aragonské věže svírají vzácnou památku ve stylu florentské renesance – Portu Capuanu shlížející na rozlehlé tržiště. Jako obrannou bránu ji vystavěl Giuliano da Maiano (v roce 1490 dohotovil Luca Fancelli) a pravděpodobně se jedná o nejhezčí bránu v Itálii. Nedaleký hrad Castel Capuano začal budovat normanský král Vilém I. A dokončil jej Fridrich II. Sloužil jako královský palác až do roku 1540, kdy se stal palácem justičním. I když se uskutečnila renovace, soudní dvůr v něm sídlí dodnes.

Dóm (Via Duomo 147, telefon 081 – 449097) – dóm San Gennaro pochází z let 1294 až 1323, avšak fasáda z velké části z 19. století. Hlavní loď lemují arkády a spolu s malbami od Lafranca a Domenichina vás zaujme zajímavá řada pomníků někdejších panovníků.

V dómu jsou uloženy relikvie sv. Januária, patrona Neapole, který byl umučen v roce 305 po Kristu. Zdobená Capella San Gennaro obsahuje postříbřenou bustu s jeho hlavou a lahvičky se sraženou krví, jež třikrát ročně jakoby zázrakem zkapalní. Říká se, že když se tak nestane, přinese to městu smůlu. Světcův náhrobek objevíte v Cappelle Carafa, renesančním mistrovském díle z let 1497 – 1506.

Basilica di Santa Restituta, do níž projdete ze severní lodi, byla založena ve 4. století na místě Apollonova chrámu a přestavěna ve 14. století. Nástropní malbu vytvořil Luca Giordano (1632 – 1705). Na konci pravé lodi si všimněte křtitelnice, údajně pocházející z Dionýsova chrámu.

Monte della Misericordia (Via Tribunali 253, telefon 081 – 446973) – tento osmiboký kostel ze 17. století patří stejnojmenné charitativní organizaci. Pyšní se rozměrnou malbou „Sedm skutků milosrdenství“ (1607) od Caravaggia. V obrazárně si můžete prohlédnout významnou sbírku včetně děl Lucy Giordana a Mattii Pretiho.

Cappella Sansevero (Via Francesco de Sanctis 19, telefon 081 – 5511415) – v malé kapli ze 16. století se nachází hrobka vévodů z rodu Sangro di Sansevero. Krášlí ji křesťanské i zednářské symboly, což působí poněkud ironicky.

V kapli uvidíte pozoruhodné plastiky z 18. století. Ironicky ztvárněná „Cudnost“ od Antonia Corradiniho zosobňuje smyslnou, pečlivě zahalenou ženu. „Vzkříšení knížete“ od neznámého umělce je odrazem Vzkříšení Krista nad oltářem. Sammartino neuvěřitelně mistrně spodobnil alabastrovou postavu „Mrtvého Krista“ pod mramorovým závojem.

S kaplí je spojován vévoda Raimondo, výstřední alchymista 18. století. Za hrůzné experimenty s lidskými těly byl exkomunikován. Na výsledky některých jeho pokusů se můžete podívat v kryptě.

Centrum Neapole:

Staré jádro Neapole tvoří část čtvrti Santa Lucia, ohraničené na východě ulicí Via Duomo, na severu Via Tribunali, na západě Via Toledo a na jihu mořem. Tato oblast města oplývá bezpočtem kostelů ze 14. a 15. století a památek vůbec.

San Lorenzo Maggiore (Via Tribunali 316, telefon 081 – 454948) – převážně františkánský kostel ze 14. století (s průčelím z 18. století) vznikl za vlády Roberta z Anjou zvaného Moudrý. Říká se, že vypravěči Giovannimu Boccacciovi (1313 – 75) byla vzorem k postavě Fiametty dcera krále Roberta Maria, kterou zde spatřil na Bílou sobotu roku 1334. Lorenzo Maggiore je vzácnou ukázkou gotiky v Neapoli. Hlavní loď a chórový ochoz ztělesňují tehdejší jednoduchost. V kostele se nachází několik středověkých náhrobků, mezi nimiž vyniká gotický náhrobek Kateřiny Rakouské (zemřela v roce 1323) od jednoho z žáků Giovanniho Pisana. Archeologické práce v klášterním ambitu, kde kdysi pobýval lyrický básník a učenec Petrarca (1304 – 74), odhalily zbytky římské baziliky. Probíhají zde také vykopávky řeckých a středověkých památek.

San Gregorio Armeno (Via San Gregorio Armeno 1, telefon 0851 – 5520186, otevřeno denně dopoledne) – tento kostel stále vlastní benediktinky. Přilehlý ženský klášter proslul přepychem, neboť zdejší jeptišky pocházejí ze šlechtických rodin a marnotratného stylu života se nevzdaly ani tady.

Přepychový barokní interiér zdobí fresky od plodného Lucy Giordana. Klášter je oázou klidu v jinak životem kypící čtvrti výrobců neapolských jesličkových figurek („presepi“), jejichž dílny lemují Via San Gregorio Armeno.

Museo Filangieri (Palazzo Cuomo, Via Duomo 288, telefon 081 – 203175, otevřeno denně) – v renesančním Palazzu Cuomo z 15. století sídlí Museo Filangieri, založené roku 1881. Původní sbírka, kterou shromáždil Gaetano Filangieri, byla zničena za 2. světové války. Nová kolekce obsahuje zajímavé, rozmanité předměty, včetně porcelánu, výšivek, rukopisů, italských a španělských zbraní, nálezů z vykopávek a obrazů od takových umělců jako byli Luca Giordano, Riberta a Malttia Preti.

Sant´Angelo a Nilo (Pizzetta Nilo, telefon 081 – 5516227, otevřeno denně) – tento kostel ze 14. století se honosí krásným dílem renesančního sochařství – náhrobkem kardinála Rinalda Branccaia. Navrhl jej Micchelozzo, ale zhotoven byl v Pise a po dokončení v roce 1428 převezen do Neapole. Anděla napravo, jenž odhrnuje závěs, nízký reliéf „Nanebevzetí“ a kardinálovu hlavu údajně vytvořil Dinatello.

San Domenico Maggiore (Piazza San Domenico Maggiore, telefon 081 – 557311, otevřeno denně) – ve význačném gotickém kostele (1289 – 1324) se nacházejí jedny z nejkrásnějších renesančních pomníků a soch v Neapoli. V jižním rameni příčné lodi si všimněte náhrobního kamene Jana z Durazza (zemřel roku 1335), který ztvárnil Tino da Camaino. V sakristii objevíte nástropní malby „Apoteózy Víry“ z 18. století od Solimeny. Velikonoční svícen (1585) v chóru podpírají postavy od da Camaina. Carpellone del Crocifisso se může pochlubit středověkou malbou „Ukřižování“ jež prý promluvila ke sv. Tomáši Akvinskému. V Chiese Antica vás upoutá velkolepý náhrobek Brancaccia od Jacopo deella Pila (1492). Pozoruhodná je i Cappella Saluzzo.

Santa Chiara (Via Benedetto Croce, telefon 081 – 5526280, otevřeno denně) – tento kostel ze 14. století značně utrpěl bombardováním za 2. světové války. Rekonstrukce však odhalila původní stavbu ve stylu provensálské gotiky. K nejzajímavějším pomníkům patří náhrobky anjuovských monarchů. Náhrobek neapolského krále Roberta z Anjou (zemřel roku 1343) spodobnili Giovanni a Pacco Bertiniovi, náhrobek jeho syna Karla Kalabrijského (zemřel roku 1328) je dílem Tina da Camaino a náhrobek Karlovy manželky Marie z Valois (zemřela roku 1331) zhotovil da Camino se svými žáky. S kostelem sousedí ženský klášter s tichou anjuovskou křížovou chodbou. V roce 1742 ji navrhl a skvostnými majolikovými obkládačkami zkrášlil Vaccaro.

Gesú Nuovo (Piazza del Gesú Nuovo 2, telefon 081 – 440511, otevřeno denně) – z architektonické úpravy paláce Severiniů (15. století) v 16. století vzešel jezuitský kostel. Valeriano a později Fanzago a Fuga z původního paláce zachovali pouze zvláštní bosované kamenné průčelí. Marnotratná vnitřní výzdoba (17. století) zcela odpovídá potřebám jezuitů, kteří chtěli věřící přilákat přímým útokem na jejich city. Vyniká barevným mramorem a obrovskými malbami, několika od Riberya Solimeny. Lanfrancovu kopuli zničilo zemětřesení v roce 1688 a současná pochází z 18. století.

Monteoliveto (Piazza Monteoliveto, telefon 081 – 5513333, otevřeno denně) – tato pokladnice renesančního umění byla zbudována v roce 1411 a zrestaurována po bombardování za 2. světové války. Poté, co u vchodu minete náhrobek (1627) Domenica Fontany (architekta, jenž po smrti Michelangela dohotovil kopuli chrámu sv. Petra ve Vatikánu), se ocitnete v přepychovém interiéru.

Cappella Mastrogiudice ukrývá „Zvěstování“ (1489) od florentského sochaře Benedetta da Maiano a v Cappelle Piccolomini spatříte pomník Marie Aragonské (kolem 1475) od Antonia Rosselina (dokončil jej da Maiano). Cappella del Santo Sepolcro se honosí živě realistickou „Pietou“ od Guida Mazzoniho (1492). Osm terakotových postav v životní velikosti ztělesňuje zřejmě portréty umělcových současníků. Ve staré sakristii, dekorované Vasariho freskami (1544), objevíte intarzované chórové lavice, práci Giovanniho da Verona (1510).

Prohlídka jihovýchodní Neapole

Oblast jižně od Via A. Diaz je sídlem neapolských hradů a královského paláce, ale také hustě zastavěné Španělské čtvrti. Na okraji Starého města lze navštívit několik muzeí v historických budovách.

Castel Nuovo (Piazza Municipio, telefon 081 – 5519662, otevřeno Po – So) – anuovská pevnost (zvaná také Maschio Angioino) byla projektována pro Karla z Anjou v letech 1279 – 82. Kromě podsaditých věží a Capelly Palatiny (s „Madonnou“ z roku 1474 od Francesca Laurany nad portálem) je převážně aragonská.

Hrad sloužil v minulosti coby hlavní královská rezidence. V Sale dei Baroni se král Fedinand III. Katolický (jako aragonský král Ferdinand II.) brutálně vypořádal s vůdci vzpoury neapolských baronů v roce 1486. Aragonští vládci sice byli schopni násilných činů, zároveň však byli nadšenými mecenáši umění.

Jejich dílem je i vítězný oblouk (započat roku 1454) tvořící vstup do hradu. Tento geniální skvost, vycházející z antických vítězných oblouků, ztvárnil zčásti Laurana. Původní bronzové dveře od Guillauma le Moine (1468) se nalézají v Palazzu Reale. Část budovy zabírá Museo Civico.

Quartieri Spagnoli (Via Toledo /Roma/ po Via Chiaia) – Španělská čtvrť – oblast západně od Via Toledo, směrem nahoru k San Martinu a Vomeru – náleží k nejhustěji obydleným částem města. Obdržela jméno podle španělských vojáků, kteří tu v 17. století vytyčili pravoúhlou síť úzkých ulic. Tady poznáte obraz typické Neapole, s prádlem sušícím se nad hlavami chodců. Přes den pulsuje životem, ale v noci se raději mějte na pozoru.

Museo Nazionale di San Martino (Largo di San Martino 5, 081 – 5781769, otevřeno Ú – Ne dopoledne) – barokní Certosa di San Martino vznikl ve 14. století jako kartuziánský klášter. Vypíná se vysoko nad čtvrtí Santa Lucia a skýtá fantastickou podívanou na Neapolský záliv. Je zde vynikající muzeum schraňující rozmanité „presepi“, tradiční neapolské jesličky. Klášter postavil v letech 1623 – 29 Cosimo Fanzago (otec neapolského baroku) podle návrhu Dosia z 16. století. Kostel a chór zosobňují další pozoruhodný příklad umělcova umu.

Castel Sant´Elmo vedle kláštera, zbudovaný v letech 1329 – 43 a architektonicky přepracovaný v 16. století nabízí ohromující výhled na záliv.

Museo Principe di Aragona Pignatelli Cortes (Riviera di Chiaia 200, telefon 081 – 7612326, otevřeno Út – Ne) – níže, ve čtvrti Chiaia, se nachází neoklasicistní Villa Pignatelli s muzeem, v němž opatrují zajímavou sbírku porcelánu, dobového nábytku, obrazů i soch. Galleria Umberto I. (Via Toledo, telefon 081 – 7972303, otevřeno denně dopoledne) – Galleria Umberto I. spatřila světlo světa v roce 1887 a po 2. světové válce se dočkala úprav. Tato stále působivá, byť poněkud zanedbaná obchodní pasáž, někdejší ohnisko vyznavačů módy, stojí přímo naproti největší italské opeře, Teatru San Carlo. Impozantní umělecký stánek pro Karla III. Z dynastie Bourbonů byl dokončen v roce 1737 a později přestavěn.

(Piazza Plebiscito, telefon 081 – 5808111, otevřeno Čt – Út) – neapolský královský palác začal budovat Domenico Fontana pro španělského místokrále v roce 1500. Později jej rozšířili a zkrášlili jeho další podnájemníci. Jedná se o pěkný památník s prostornými sály, překypující nábytkem, tapiseriemi, obrazy a porcelánem. Malé soukromé Teatro di Corte (1768) je dílem Ferdinanda Fugy. Značnou část památek zaujímá Biblioteca Nazionale. Exteriér se musel podrobit částečné obnově – povšimněte si soch z 19. století, ztělesňující neapolské dynastie. Rozlehlé náměstí před palácem bylo upraveno na pěší zónu. Velkolepé kolonády směřují ke kostelu San Francesco di Paola, ztvárněnému podle římského Pantheonu.

Villa Floridiana (Via Cimarosa 77, telefon 081 – 5788418, otevřeno Út – Ne dopoledne, park denně) – v této neoklasicistní vile uprostřed krásných zahrad sídlí Museo Nazionale della Ceramica Duca di Martina, známé sbírkou keramiky, včetně porcelánu a majoliky.

Museo di Capodimonte (Parco di Capodimonte, telefon 081 – 7441307, otevřeno Út – Ne) – Palazzo Reale di Capodimonte je původně lovecký zámeček krále Karla III. z dynastie Bourbonů. Začal se stavět v roce 1738 a dnes zde našlo útočiště stejnojmenné muzeum, opatrující působivou kolekci italského malířství. Visí zde díla Tiziana, Botticelliho, Perugina, Raffaela a Sebastiana deln Piombo, z nichž mnohá pocházejí z farneských sbírek. Objevíte tu i galerii vystavující umění 19. století, převážně z jižní Itálie.

Katakomby sv. Januária (Via di Capodimonte 16, telefon 081 – 7411071, otevřeno denně) – katakomby, původně místo posledního odpočinku sv. Januária (San Gennaro), leží nedaleko kostela San Gennaro in Moenia z 8. století, se kterým sousedí dílna ze 17. století. Dvě patra katakomb byla ve 2. století vyhloubena do měkkého tufu a krášlí je mozaiky a raně křesťanské fresky. Na stejné ulici narazíte na katakomby sv. Gaudiosa, světce 5. století, jenž založil v těchto místech klášter. Nad nimi se tyčí kostel Santa Maria della Sanitá ze 17. století.

Castel dell´Ovo (Borgo Marinari, otevřeno při výstavách) – Castel dell´Ovo naleznete dále od centra, na malém ostrůvku u čtvrti Santa Lucia, kde se dříve konal trh s dary moře. Hrad se začal budovat v roce 1154. Za Normanů a Hohenštaufů byl využíván jako královské sídlo, dnes jej však vlastní armáda.

Ve stínu hradeb se jakoby krčí malá Porta Santa Lucia s mnoha rybími restauracemi. Kolem ní vede rozkošná promenáda Via Partenope, mířící na západ k přístavu Mergellina.


Paestum
nahoru

Paestum je nejvýznamnější starořecké naleziště jižně od Neapole v Kampánii. Řekové, kteří založili město na okraji Piany del Sele v 6. století před Kristem, mu říkali Poseidonia čili Poseidonovo město. V roce 273 před Kristem se ocitlo v rukou Římanů, kteří mu stanovili nové jméno. Později začalo upadat a v 9. století je kvůli malárii a nájezdům Saracénů obyvatelé opustili. Znovuobjevení se dočkalo až v 18. století. Dnes si sem návštěvníci přicházejí prohlédnout tři mohutné, zachovalé dórské chrámy – baziliku neboli Héřin chrám (pol. 6. století př. Kr.), Neptunův chrám ( 5.století př. Kr.), největší a nejméně porušený ze všech budov v Paestu, a chrám bohyně Ceres, datovaný někam mezi své dva sousedy. (Zona Archeologica, otevřeno denně 9 – 1 hod. před západem slunce)

Vykopávky odkryly zbytky antického města, veřejné a církevní stavby, silnice a obranné hradby. Zdejší muzeum (otevřeno denně, vyjma 1. a 3. Po v měsíci a některých státních svátků) vystavuje mnoho nálezů, včetně maleb a předmětů z hrobek, několika votivních darů, architektonických fragmentů a plastik.


Salerno
nahoru

Salerno je velký, životem pulzující přístav. V roce 1943 se tu vylodila spojenecká vojska, která za sebou zanechala vybombardované, zpustošené město. V minulosti se proslavilo lékařskou fakultou (12. století), ale dnes přitahuje turisty zejména dómem z 11. století, spočívajícím na sto let starších základech. Za zmínku stojí zejména atrium se sloupy pocházejícími z nedalekého Paesta. V kryptě najdete hrobku sv. Matyáše, jež sem byla přivezena v roce 954.

Převážnou část pokladů katedrály, včetně slonovinového oltářního antepedia (Paliotta), opatruje Museo Diocesano (Via Duomo, telefon 089 – 239126, otevřeno denně). Dříve než se vydáte po rušném Corsu Vittorio Emanuele, prohlédněte si ještě místní archeologické nálezy v Museo Provinciale (Via San Benedetto, telefon 089 – 231135, otevřeno denně, v Ne dopoledne).

Okolí: Jižně od Salerna se rozprostírá hornatý kraj Cilento s nepřístupným vnitrozemím a poklidným, o něco více zalidněným pobřežím. Z přímořských měst nejvíce vyniká Agropoli – rušné, nevelké středisko, 42 km na jih Salerna. Poblíž Castellamare di Velia, dalších 28 km na jihovýchod, leží zříceniny řeckého města Elea ze 6. století před Kristem. Kdysi proslula známou filozofickou školou. Hodně je navštěvovali Římané, například Cicero nebo Horatius, jenž sem zavítal na doporuční svého lékaře. Vykopávky odhalily nádhernou římskou bránu ze 4. století (Porta Rosa), římské lázně, základy chrámu a zbytky antické akropole.


Santa Marina Capua Vetere
nahoru

Toto město se vyplatí navštívit hlavně kvůli zříceninám římského amfiteátru (1. století po Kr.; Piazza Adriano, telefon 0823 – 798864, otevřeno denně), kdysi druhého největšího po Koloseu. V lepším stavu se dochoval labyrint chodeb pod ním. Město leží na místě etruského města Capua, které se za Římanů stalo prosperujícím střediskem. V roce 73 před Kristem zde došlo ke vzpouře gladiátorů vedených Spartakem. Nedaleko narazíte na Mithraeum (2. a 3. století) s pěknými freskami. Archeologické nálezy z tohoto místa si můžete prohlédnout v Museu Archeologico dell´Antica Capua v Capuji.

Trhy se konají ve čtvrtek a v neděli.

Informační kancelář: Via Albana, telefon 0823 – 799589.