Hlavní stránka Základní informace o Itálii Průvodce po Itálii Dálniční poplatky Webové kamery Předpověď počasí Italská kuchyně Zajimavé odkazy

Ligurské okno s typickými žaluziemi.


Liguria


Chtěli bychom Vám nabídnout nejen příjemnou dovolenou, ale i něco víc – rady na cestu a tipy na výlet na místa, která stojí za návštěvu, místa kulturně a historicky cenná, místa, která spoluvytvářela i naši kulturu. Byli bychom rádi, kdybyste našich informací využili k poznávání a k obohacení Vaší dovolené.

Přehled zajímavých míst

Albenga Balzi Rossi Bussana Vecchia Camogli Cervo Cinque Terre Dolceacqua Janov Grote di Toirano Lerici Poloostrov Portofino Portovenere Rapallo San Remo Villa Hanbury


V každém městě najdete informační kancelář APT (Azienda di Promozione Turistika), kde se dozvíte vše nezbytné o městě a okolí, obdržíte zde většinou také bezplatně mapy a průvodce v různých světových jazycích. Zde se také můžete informovat o organizovaných výletech místních cestovních kanceláří. V menších městech objevíte informační kancelář označenou Pro Loco.

Italská muzea bývají většinou otevřena od 9 hod. do 19 hod., kromě dvou pondělků v měsíci.

V každém městě nechybí místní trh, který se uskutečňuje každý týden. Trhovci začínají většinou vybalovat zboží již v 5 hodin ráno a odejdou už asi kolem 13.30 hod. Všeobecně se dá říci, že na trhu obdržíte čerstvější a levnější sezónní produkty než v obchodech. Při nákupu potravin Italové většinou nesmlouvají, ale stojí za to požádat o slevu (sconto) na oděvy a jiné zboží.Albenga
nahoru

Až do středověku hrál římský přístav Albium Ingaunum důležitou roli v námořnictví. Hladina moře však pozvolně klesala, a tak dnes město (nyní zvané Albenga) leží na řece Centa. Honosí se románskou architekturou, z níž vynikají tři věže ze 13. století kolem katedrály San Michele. Interiér dostal v 60. letech původní středověký vzhled. Jižně od ní uvidíte baptisterium (Piazza San Michele, telefon 0182 – 512 15, otevřeno út – ne) z 5. století. Mozaiky uvnitř představují dvanáct apoštolů. V paláci ze 14. století na Piazze San Michele sídlí Museo Navale Romano (Piazza San Michele 12, telefon 0182 – 512 15, otevřeno út – ne), založené v roce 1950. Muzeum opatruje antické amfory i exponáty zachráněné ze ztroskotaných lodí.

Trhy se zde konají každou středu.

Informační kancelář: Viale Martini della Libertá 1, telefon 0182 – 55 84 44.


Balzi Rossi
nahoru

Na nijak zvláštním zvláštním výběžku se nacházejí jedny z nejvýznačnějších jeskyní v Itálii. Průvodce vás provede po stopách jeskynních lidí z mladší doby kamenné. Museo Nazionale dei Balzi Rossi (Via Balzi Rossi 9, Frazione di Balzi Rossi, telefon 0148 – 381 13, otevřeno út – ne)  vystavuje nástroje, zbraně a kamenné figurky žen staré 100 000 let.

Informační kancelář: Imperia.


Bussana Vecchia
nahoru

Bussana Vecchia je město duchů s obdivuhodně osobitou atmosférou. Po zemětřesení v roce 1887 se barokní kostel i okolní domy ocitly v troskách. Bylo vystavěno nové město – Bussana Nuova, jež leží o dva kilometry blíže k moři. Starou vesnici obsadili umělci, kteří zrestaurovali některé interiéry, v nichž se nyní pořádají koncerty a výstavy.

Informační kancelář: Imperia, u silnice Sn Remo – Arma di Taggia.


Camogli
nahoru

Camogli, přimykající se k zalesněnému úbočí, je rybářská vesnice, kde domy pastelových barev zdobí lastury a z restaurací se line vůně připravovaných ryb. Nedaleko pláže a rybářského přístavu stojí středověký hrad Castello della Dragonara, v němž se nalézá Acquario Tirrenico (Castello della Dragonara, telefon 0185 – 77 33 75) s nádržemi s mořskými živočichy.

Trhy se zde konají každou středu.

Informační kancelář: Via XX Settembre 33, telefon 0185 – 77 10 66.


Cervo
nahoru

Cervo je nejkrásnější z mnoha přímořských vesnic východně od Imperie. Shluk úzkých uliček a domů je situován od oblázkové pláže nahoru. Na vrcholku se tyčí kostel San Giovanni Battista s barokní fasádou. Kostelu se zde říká corallina podle lovu korálů, jenž přinesl místním lidem prosperitu. V současnosti je Cervo typickým prázdninovým letoviskem s hotely a plážemi.

Trhy se zde konají ve čtvrtek.

Informační kancelář: Piazza Santa Caterina 2, telefon 0183 – 40 81 97.


Cinque Terre
nahoru

Cinque Terre je chráněný pás skalnatého pobřeží na Rivieře di Levante, táhnoucí se od Monterossa al Mare k Riomaggiore na jihovýchodním konci. Název pochází z pěti vesnic, které očividně balancují na okraji závratných útesů. Vesnice byly kdysi přístupné pouze z moře, ale dodnes nebyla vytyčena žádná silnice, která by je spojila. Monterosso al Mare na severozápadním okraji je největší z pěti osad. Shlíží na zátoku s písečnou pláží. Dále po pobřeží leží Vernazza s ulicemi pospojovanými schodišti. V Corniglii, trůnící na skále, jakoby se zastavil čas. Podobně působí i Manarola, z níž se po pár minutách chůze po Via dell’Amore neboli ulici Lásky dostanete do Riomaggiore, které je stejně jako Monterosso dosažitelné po silnici. Znamená to velkou výhodu z hlediska turistiky.

Informační kancelář: Piazza Garibaldi, Monterosso, telefon 0187 – 51 83 41.


Dolceacqua
nahoru

Tato hezká vinařská vesnice se rozprostírá na obou březích řeky Nervia severně od Ventimiglie. Obě části spojuje středověký kamenný most dlouhý 33 metrů. Naleznete zde hrad (12. – 15. století), který krátce obýval mocný janovský rod Doriů. Jeho dvě věže dominují vesnici. Vinice na okolních kopcích dávají hrozny jak na přímou spotřebu, tak i na výrobu červeného vína známého jako Rossese nebo vino di Dolceacqua.

Trhy se zde konají ve čtvrtek.

Informační kancelář: Via Patrioti Martini 22, telefon 0184 – 20 66 66.


Janov
nahoru

Na Janově (italsky Genova), nejdůležitějším obchodním přístavu v Itálii, je cosi svěže neuhlazeného. Na rozdíl od noblesních středisek podél sousedního pobřeží zaplňují úzké uličky Starého města námořníci a prostitutky. Díky výhodné poloze v zálivu, tvořícím přirozený přístav, a horám, které jej chrání, se Janov stal přední námořní mocností. Jeho význam upevnil v 16. století rod Doriů – mazaných mecenášů umění.

K prohlídce Janova si dovolíme Vám doporučit specializovaného průvodce, jichž je na našem trhu velký výběr.

Trhy se zde konají v pondělí, ve středu a ve čtvrtek.

Informační kancelář: Principe, telefon 010 – 246 26 33.


Grotte di Toirano
nahoru

Pod rozkošným středověkým městečkem Toirano na kopci se nachází řada ojedinělých jeskyní s artefakty, jež dokumentují život člověka v paleolitu. Při prohlídce Grotty della Basurab (jeskyně Čarodějnice) spatříte lidské a zvířecí stopy a „medvědí hřbitov“. Grotta di Santa Lucia jistě každého okouzlí krásou šedých a žlutých stalaktitů a ltalagmitů. V Museu Preistorico della Val Varatella (Piazzale delle Grotte, telefon 0182 – 980 62) vás čeká malá expozice nálezů z jeskyní.

Informační kancelář: Piazzale delle Grotte, telefon 0182 – 980 62.


Lerici
nahoru

Tento pruh pobřeží okolo zálivu La Spezia si kdysi oblíbili angličtí spisovatelé, např.  spisovatelé, např. Yeats a D. H. Lawrence. Dříve nevelká rybářská osada je nyní populární letovisko na okraji krásného zálivu. Má příjemnou pláž a středověký hrad (Piazza San Giorgio, telefon 010 – 96 51 08), který jakoby vyrůstá přímo z útesu.

Trhy se zde konají v sobotu.

Informační kancelář: Via Gerni 40, telefon kostel: 0187 – 96 73 46.


Poloostrov Portofino
nahoru

Portofino je nejexkluzivnějším přístavem a letoviskem v zemi, plným jachet bohatých Italů. Do Portofina se dostanete autem (musíte jej nechat před vesnicí), nebo lodí ze Santy Margherity Ligure. Najdete zde kostel San Giorgio, jenž údajně opatruje ostatky sv. Jiří. Na opačné straně poloostrova vás upoutá opatství Abbazia di San Futtuoso (San Futtuoso, telefon 0185 – 77 27 03, otevřeno út – ne). Bílé budovy, zasazené mezi piniemi a olivovníky, pocházejí většinou z 11. století, vyjma Torre dei Doria, která přibyla o 500 let později. Na půjčené loďce se můžete pokusit odkrýt Crista degli Abissi, bronzovou sochu Krista spočívající na mořském dně blízko San Futtuosa. Dále na západě narazíte na skalnatý mys, který proslul zvláštním jevem – moře zde mění barvu.

Informační kancelář: Via Roma 35, telefon 0185 – 26 90 24.

Portovenere
nahoru

Portovenere, nesoucí jméno samotné Venuše, patří k nejromantičtějším vesnicím na ligurském pobřeží. Tvoří ji shluk úzkých uliček s domy pastelových barev. V horní části stojí kostel San Lorenzo ze 12. století. Na skalním výběžku si všimněte kostelíku San Pietro ze 13. století. Odtud a od hradu ze 16. století na vrcholku útesů se vám naskytne ohromující výhled.

Trhy se zde konají v pondělí.

Informační kancelář: Piazza Bastreri, telefon 0187 – 79 06 91.


Rapallo
nahoru

Historikové znají Rapallo jako místo podpisu dvou smluv po 2. světové válce – mezi Itálií a Jugoslávií a mezi Německem a Sovětským Svazem. Ze zdejších vil stále čiší patricijský duch. Palmami vroubená promenáda končí v nevelkém hradu ze 16. století, kde se občas konají umělecké výstavy. Nad vesnicí spatříte Santuario di Montallegro (telefon 0185 – 23 90 00) ze 16. století, jež ukrývá nadpřirozenou mocí obdařenou byzantskou ikonu.

Trhy se zde konají každý čtvrtek.

Informační kancelář: Via Diaz 9, telefon 0185 – 23 03 46.


San Remo
nahoru

San Remo je příjemné letovisko, kde šlechta 19. století poprvé objevila radovánky italské Riviéry. Čajkovskij, Nobel a básník Lear – ti všichni bydleli v palácích na promenádě Corso dell’Imperatrice s palmami. Jejich půvab již sice poněkud vybledl, ale centrem města je stále Casino Municipale. Dále narazíte na zdobený pravoslavný kostel s typickými kopulemi. Klikaté uličky starého města vás zavedou nahoru na pahorek La Pigna. Z Monte Bignone, kam vás vyveze lanovka, se vám naskytne úžasný pohled na Riviéru.

Trhy se zde konají v úterý a sobotu.

Informační kancelář: Largo Nuvoloni 1, telefon 0184 – 57 15 71.


Villa Hanbury
nahoru

V roce 1867 zakoupil tuto vilu na mysu Mortola anglický botanik Sir Thomas Hanbury s bratrem. Plně využili jedinečně mírné a slunečné ligurské klima k založení zahrady exotických rostlin. Sbírka, kterou Hanbury shromáždil na cestách do Afriky a Asie, se od té doby rozrostla na více než 3000 druhů tropické květeny, včetně kaučukovníků, palem a kaktusů. Zahrada je dnes v péči státu a řadí se k nejpůsobivějším zahradám v Itálii. Dokonce i v zimě se návštěvníci mohou kochat bohatstvím barev a vegetace.

Informační kancelář: Corso Monte Carlo 43, Localitá La Mortola, telefon 0184 – 22 95 07, otevřeno denně (říjen – březen: čt – út).