Hlavní stránka Základní informace o Itálii Průvodce po Itálii Dálniční poplatky Webové kamery Předpověď počasí Italská kuchyně Zajimavé odkazy

Socha císaře Constantina I. Velikého, Milano


Lombardia


Chtěli bychom Vám nabídnout nejen příjemnou dovolenou, ale i něco víc – rady na cestu a tipy na výlet na místa, která stojí za návštěvu, místa kulturně a historicky cenná, místa, která spoluvytvářela i naši kulturu. Byli bychom rádi, kdybyste našich informací využili k poznávání a k obohacení Vaší dovolené.

Přehled zajímavých míst

Bergamo Brescia Certosa di Pavia Cremona Lago d'Iseo Lago di Como Lago Maggiore Lodi Mamtova Milano Monza Parco Nazionale dello Stelvio Pavia Sabbioneta Val Camonica


V každém městě najdete informační kancelář APT (Azienda di Promozione Turistika), kde se dozvíte vše nezbytné o městě a okolí, obdržíte zde většinou také bezplatně mapy a průvodce v různých světových jazycích. Zde se také můžete informovat o organizovaných výletech místních cestovních kanceláří. V menších městech objevíte informační kancelář označenou Pro Loco.

Italská muzea bývají většinou otevřena od 9 hod. do 19 hod., kromě dvou pondělků v měsíci.

V každém městě nechybí místní trh, který se uskutečňuje každý týden. Trhovci začínají většinou vybalovat zboží již v 5 hodin ráno a odejdou už asi kolem 13.30 hod. Všeobecně se dá říci, že na trhu obdržíte čerstvější a levnější sezónní produkty než v obchodech. Při nákupu potravin Italové většinou nesmlouvají, ale stojí za to požádat o slevu (sconto) na oděvy a jiné zboží.Bergamo
nahoru

Bergamo je malebné město na kopci, které vděčí za svou uměleckou inspiraci a architektonické klenoty vlivu Benátek, v jejichž područí setrvalo od 15. do pozdního 18. století. Město je rozděleno na dvě odlišné části – Bergamo Alta se seskupením jedinečných středověkých a renesančních budov na samém vrcholku kopce a modernější, vzdušnější Bergamo Bassa, rozkládající se pod starým centrem.
Vhorní části leží Piazza Vecchia, jeden z nejpůvabnějších architektonických souborů v kraji. Stojí zde mimo jiné Torre del Comune z 12. století, s krásnými hodinami a zvonem vyzvánějícím každý večer ve 22 hodin, dále Biblioteca Civica z pozdního 16. století a přitažlivý Palazzo della Ragione (soudní dvůr) z 12. století, se sochou benátského lva. Podloubí Palazza della Ragione vás zavede na Piazzu del Duomo s neoklasicistním dómem, jemuž vévodí průčelí Cappely Calleoni. Tato kaple byla zbudována v roce 1476 jako hrobka slavného bergamského politického vůdce Bartolomea Coleoniho. Postranách uvidíte dvě budovy ze 14. století – osmiboké baptisterium a románskou baziliku Santa Maria Maggiore. Strohý vzhled baziliky kontrastuje s jejím barokním interiérem, kde navždy odpočívá Gaetano Donizetti (1797 – 1848), operní skladatel a rodák z Bergama.
Perlou Bergama Bassa je zase Galeria dell’Accademia Carrara (Piazza dell’Accademia, telefon 035 – 39 96 40, otevřeno St – Po), význačná obrazárna s pěknou sbírkou děl benátských mistrů a místních umělců. Vystavují zde také mistrovské kousky z ostatních oblastí Itálie – práce z 15. století od Pisanella, Crivelliho, Mantegni, Giovanniho Belliniho a Botticelliho, Tizianovy, Raffaelovy a Peruginovy malby ze 16. století a Tiepolova, Guardiho a Canalettova plátna z 18. století. Zastoupení jsou také velcí umělci z jiných evropských zemí, včetně Holbeina, Dürera, Brueghela a Velázqueze.

Trhy se konají v pondělí.

Informační kancelář: Piazzale Marconi 106, telefon 035 – 24 22 26.


Brescia
nahoru

Druhé největší lombardské město po Milánu vyniká bohatým kulturním dědictvím počínaje římskými chrámy a konče triumfální architekturou Mussoliniho éry, která je nejvíce patrná na hlavním náměstí Piazza Vittoriale. Kvýznačným památkám patří římské zříceniny klölem Piazzy del Foro – trojlodní kapitolinský chrám Tempio Capitolino (nyní muzeum, Via Musei 57a, telefon 030 – 460 31, otevřeno ˇUt - Ne) a divadlo, dále Pinacoteca Civica Tosio Martinengo (Via Martinengo da Barco, telefon 030 – 377 49 99, otevřeno Út – Ne), kde visí díla Raffaela Lorenza Lotta a místních umělců, a dóm na Piazze Paolo VI, jehož jádro pochází z 11. století a bílá fasáda je o šest století mladší. Mezi relikviemi v dómu najdete prapor carroccia neboli posvátného volského povozu, symbolu středověké Lombardské ligy.
Piazza della Loggia, kde se koná trh, nese jméno půvabné renesanční lodžie, kterou zčásti postavil Palladio. Kostel San Nazaro e San Celso z 18. století ve Via Bronzoni ukrývá za zdmi rozkošný oltářní obraz od Tiziana.

Trhy se konají v sobotu.

Informační kancelář: Corso Zanardelli 34, telefon 030 – 434 18.


Certosa di Pavia
nahoru

Nádherný kartuziánský klášter, 8 km na sever od Pavie, je skvostem renesanční architektury v Lombardii. Byl pojat jako mauzoleum Giana Galeazza Viscontiho, milánského panovníka, jenž tento komplex založil v roce 1396 a který se až do své brzké smrti toužil stát italským králem. Na jedinečnosti kláštera, jenž se stavěl více než dvě stě let, se podílel i přední řemeslník 15. století, Giovanni Antonio Amadeo, jenž zde uplatnil nové techniky reliéfní výzdoby a pestrobarevnou dekoraci.Otevřeno Út – Ne a Po, st. Svátky 9 – 11.30 ; 14.30 – 17.30, říjen – březen do 18 hodin. Poslední prohlídka 30 minut před zavřením.

Informační kancelář: Viale del Monumento, Pavia, telefon 0382 – 92 56 13.


Cremona
nahoru

Cremonu, významné středisko zemědělství, proslavila především hudba. K jejím rodákům patří například Claudio Monteverdi (1567 – 1643) a věhlasný houslař Antonio Stradivari (1644 – 1737). Městu vévodí nádherné náměstí Piazza del Comune, obklopené krásnými budovami.
Hlavní turistickou atrakcí je z části románský dóm a jeho kampanila (zvaná Torrazo, Piazza del Comune, otevřeno Velikonoce – 1. 11.: denně), která je údajně nejvyšší středověkou zvonicí v Itálii. Jsou propojeny renesanční lodžií. Vyšňořená fasáda se honosí velkou rozetou ze 13. století a množstvím jemných detailů, včetně malého portika se sochami Panny Marie a světců. Interiér dómu je marnotratně vyzdoben udivujícími freskami z raného 16. století, vlámskými tapiseriemi a malbami v bočních kaplích. Z vrcholku kampanily se vám naskytne široký rozhled. Před dómem si povšimněte pulpitu, z něhož potulní kněží, jako třeba sv. Bernardin Sienský promlouvali k přihlížejícím. Vedle dómu stojí osmiboké baptisterium z 12. století a na druhé straně náměstí spatříte arkády Loggie dei Militi z pozdního 13. století, kde se dříve scházela městská šlechta. Dnes je to válečný pomník.
Další významnou stavbou na náměstí je Palazzo del Comune (Piazza del Comune, telefon 0372 – 221 38, otevřeno Út – Ne). Ve 13. století se podrobil rekonstrukci (okna jsou novější) a dnes skrývá čtyři vzácné housle – od Guarnieriho del Gesú, Andrey Amatiho, Niccola Amatiho a Antonia Stradivariho.
Museo Stradivariano (Via Palestro 17, telefon 0372 – 46 18 86, otevřeno Út – Ne) vystavuje kresby, modely a housle vyrobené tímto mistrem houslařem. Museo Civico (Via Ugolani Dati 4, telefon 0372 – 46 18 85, otevřeno Út – Ne) sídlí v paláci ze 16. století a návštěvníci se tu mohou podívat na obrazy, dřevořezby, katedrální klenotnici, keramiku a archeologické nálezy.
Na východní okraji Cremony, u silnice do Casalmaggiore, vás zaujme kostel San Sigismondo. Právě tady se v roce 1441 konala svatba Francesca Sforzy a Biancy Viscontiové. Na paměť této události byl kostel později upraven (po roce 1463). Interiér oplývá malbami ze 16. století, oltářními obrazy a freskami členů cremonské školy (rodina Campiů, Gatti a Boccaccino).

Trhy se konají ve středu a sobotu.

Informační kancelář: Piazza del Comune 5, telefon 0372 – 232 33.


Lago d'Iselo
nahoru

Toto ledovcem vyhloubené jezero leží ve vinařském kraji, obklopené nebetyčnými horami a vodopády. Nad hladinou se zvedá hora – ostrov Monte Isola. Břehy lemují rybářské vesničky, jako třeba Sale Marasino a Iseo.
Z Marone na východním břehu jezera vede silnice do vesnice Cislano, vzdálené asi pět kilometrů. Tady ční ze země zvláštní skalní věže s balvanem na špici. Místní lidé těmto charakteristickým útvarům, jež se řadí k nejpodivnějším a zároveň nejkrásnějším divům přírody v Lombardii, říkají „lesní víly“.

Informační kancelář: Lungolago Marconi 2, Iseo, telefon 030 – 98 02 09.


Lago di Como
nahoru

Comské jezero, zasazené do idylické scenerie hor a rozeklaných úbočí, zahalené takřka do tajuplného ticha, přitahuje turisty již staletí. Míří sem za odpočinkem, inspirací, procházkami v okolních kopcích nebo si zajezdí na loďce. Dlouhé, úzké jezero ve tvaru vidlice skýtá úžasnou podívanou na alpy a vzkvétající města Como a Lecco.

Informační kancelář: Piazza Cavour 17, Como, telefon 031 – 26 97 12, Via Sauro 6, Lecco, telefon 0341 – 36 23 60.

Okolí: V srdci Coma se nalézá půvabné náměstí Piazza Cavour. Nedaleko se tyčí úchvatný dóm ze 14. století s reliéfy a malbami z 15. a 16. století a pěknými náhrobky. Autorem kopule z 18. století je věhlasný turínský barokní architekt Juvarra. Vysokou věž Torre del Comune a Broletto (radnici) ze 13. století vedle dómu poznáte podle rozkošných pásů z bílého, růžového a šedého kamene.
Villa Carlotta (Tremezzo, Como, telefon 0344 – 404 05, otevřeno denně), elegantní letohrádek z 18. století, se stala známou skrze své zahrady. Na jaře v nich rozkvétají rododendrony, kamélie a azalky. Uvnitř je situována sbírka soch.
Leccu – průmyslovém městečku ležícím jižně od východního ramene jezera – spatřil světlo světa romantik Alessandro Manzoni (1785 – 1873). Ve spisivatelově rodném domu Casa Natale di Manzoni (Via Guanella 1, Lecco, telefon 0341 – 48 12 47, otevřeno Út – Ne) jsou vystaveny památeční předměty vztahující se k jeho životu a dílu. Pomník na Piazze Manzoni znázorňuje výjevy z jeho nejslavnějšího románu Snoubenci, který se odehrává v 17. století v Leccu a Miláně.


Lago Maggiore
nahoru

Lago Maggiore je rozlehlá vodní plocha, zrcadlící se až do Švýcarských Alp. Vyznačuje se vřelejší a romantičtější atmosférou než Lago di Como. Na pozvolna se svažujících březích rostou sporýši (odtud římský název jezera – Verbanus), kamélie a azalky. Uprostřed jezera se nacházejí roztomilé Boromejské ostrovy, pojmenované po ústředním patronovi jezera, Karlu Boromejském. Kolosální měděná socha tohoto kardinála se tyčí ve městě Arona, kde se roku 1538 narodil. Můžete vylézt nahoru a pokochat se podívanou na jezero z očních jamek a ušních dírek. Arona se pyšní také zříceninou hradu a kaplí Santa Maria, zasvěcené slavné rodině Boromejských. Budete-li pokračovat dál po západním břehu jezera, narazíte na Stresu, hlavní letovisko a základnu pro výlety na ostrovy. Zdejší bujné zahrady přímo vybízejí k procházkám. Za městem s mnoha vilami se zvedá sněhem pokrytý štít Monte Montarone. Jeho vrcholek, kam vás vyveze lanovka, skýtá strhující panoramatický rozhled na Monte Rosu a okolní hory. Boromejské ostrovy leží uprostřed jezera blízko Stresy. Těmto přírodním skvostům přidávají na půvabu grotty (umělé jeskyně), letohrádky a zahrady s parkovou úpravou. Na ostrově Isola Bella stojí Palazzo Borromeo (Isola Bella, telefon 0323 – 305 56, otevřeno duben – říjen: denně) ze 17. století s úchvatnou zahradou plnou teras, fontán, pávů, plastik a grott. Isolu Madre zaujímá z velké části botanická zahrada. San Giovanni je nejexkluzivnějším a nejmenším z ostrovů. Vilu zde vlastnil dokonce známý dirigent Arturo Toscanini (1867 – 1957). Čím blíže ke švýcarské hranici, tím poklidnější atmosféra zde vládne. Avšak i tady lemují jeho břehy atraktivní vily. Villa Taranto (Via Vittorio Veneto III, Verbania, Palanza, telefon 0323 – 55 66 67, otevřeno duben – říjen: denně) na okraji Verbanie opatruje sbírku exotických rostlin. Asi po třech kilometrech na západ od Cannobia, města blízko švýcarské hranice, se ocitnete u vodopádu v rokli Orrido di Sant’Anna, k němuž můžete dojet loďkou.

Informační kancelář: Via Principe Tommaso 70/72, Stresa, telefon 0323 – 304 16.


Lodi
nahoru

Lodi je okouzlující středověké město s domy pastelových barev, kovanými železnými bránami, hezkými dvorky a zahradami. Hned u náměstí Piazza della Vittoria, vroubeného domy s podloubími a s dómem ze 12. století, vás upoutá krásný renesanční kostel Incoronata. Ohromující interiér osmibokého půdorysu je vyzdoben nástěnnými malbami a zlacením a korunován kopulí. V jedné z kaplí objevíte Bergognonovy práce z 15. století.

Trhy se konají ve středu, čtvrtek, sobotu a neděli.

Informační kancelář: Piazza Broletto 4, telefon 0371 – 42 13 13.


Mantova
nahoru

Mantova je úchvatné, byť vážně, přísně vyhlížející město z pěknými náměstími a aristokratickými budovami. Ze tří stran ji obklopují jezera, vytvořená rozvodněnou řekou Mincio. V důsledku toho má Mantova vlhčí podnebí, avšak to lehce vynahradí její kulturní dějiny. Narodil se zde básník Vergilius. Po tři století ji opanoval rod Gonzagů a byla také útočištěm Romea, jehož sem Shakespeare poslal z Verony. V Mantově se odehrává dokonce Verdiho opera Rigoletto. To vše připomínají názvy ulic, směrovky a památky. Sepětí města z divadlem ještě více umocňuje Teatro Scientifico Bibiena z 18. století na Via Accademia, o němž Mozartův otec prohlásil, že je nejkrásnější, jaké kdy viděl. Mantova je soustředěna klem tří přitažlivých náměstí – Piazzy dell’Erbe, Piazzy del Broletto, pojmenované po radnici se sochou Vergilia a dlážděné Piazzy Sordello. Na jedné straně posledně zmiňovaného náměstí se tyčí dóm s fasádou z 18. století a nádhernou interiérovou štukovou výzdoba od Giulia Romana (kolem 1492 – 1546) a na druhé straně zahlédnete odpudivé průčelí Palazza Bonacolsi s vysokou věží s vězením. Dominantou Piazzy dell’Erbe je Basilica di Sant’Andrea (15. století), navržená z velké části Albertim, raně renesančním architektem a teoretikem. Nyní ji z obu stran obklopuje podloubí s obchůdky. Toto náměstí stojí za pozornost také kvůli půvabné Rotondě di San Lorenzo z 11. století a Palazzu della Ragione (zčásti ze 13. století) s hodinovou věží z 15. století. Skvostem Mantovy je Palazzo Ducale (Pazza Sordelo, telefon 0376 – 320 02 83, otevřeno Út – Ne), sídlo rodu Gonzagů, které zaujímá severovýchodní kout města. Patří k němu i Castello San Giorgio (pevnost ze 14. století) a bazilika. Uprostřed této nádhery se nachází mnoho působivých uměleckých děl, včetně cyklu Pisanellových fresek z 15. století, jež líčí epizody s pověstí o králi Artušovi. Obdivovat můžete i velkou podobiznu vévodské rodiny od Rubense (17. století) v Salone degli Arcieri, ale nejpoutavější jsou fresky od Mantegni v Cameře degli Sposi (1465 – 74). Znázorňují Lodovica I. Gonzagu a členy leho rodiny a dvora v celém lesku. Místnost dekorují obrazy lidí, zvířat a fantastických krajin, veselý iluzivní strop s postavami, putti a modrou oblohou.

Trhy se konají ve čtvrtek.

Informační kancelář: Piazza Andrea Mantegna 6, telefon 0376 – 32 82 53.


Milano
nahoru

Milán představuje centrum mody, obchodu a finančnictví. Panuje v něm rušná atmosféra. Navzdory všeobecným vizím je to spíš honosné a bohaté město, srdce italské ekonomiky. Pro Góty, kteří je vydobily od Římanů, představovalo „Mailand“ zemi května, příjemné, inspirující místo. Již odedávna je důležitým střediskem obchodu, ležícím na křižovatce zaalpských cest a kořistí mocných rodů. Dnes zosobňuje kosmopolitnost a eleganci Itálie.
Castello Sforzesco (Piazza Castello, telefon 02 – 86 46 30 54, otevřeno Út – Ne). První hrad na tomto místě vybudoval rod Viscontiů. Po skončení jejich panování v polovině 15. století byl však zbourán. Nový milánský vládce Francesco Sforza si totiž přál tento odpudivě vyhlížející renesanční zámek s půvabným interiérem. Charakterizuje jej řada nádvoří, z nichž nejkrásnější – půvabný arkádový dvůr Cortile della Rocchetta - navrhli Bramante a Filarete. Kromě oddělení věnovaných užitému umění, archeologii a mincím našlo uvnitř útočiště i Civiche Raccolte d’Arte Antica. Tato úchvatná sbírka nábytku, starožitností a maleb obsahuje také rozdělané Michelangelovo sousoší zvané Pietá Rondanini. Obzvlášť působivá jsou plátna z doby od renesance do 18. století. Capella Ducale se může pochlubit gotickými freskami od neznámého umělce.
Museo Poldi-Pezzoli (Via Alessandro Manzoni 12, telefon 02 – 79 48 89, otevřeno Út – Ne). Giacomo Poldi-Pezzoli byl zámožný šlechtic, jenž po smrti v roce 1879 odkázal svou ohromující uměleckou sbírku státu. Nejslavnější obraz - renesanční Podobiznu mladé ženy – namaloval v 15. století Antonio Pollaiuolo. Objevíte zde i práce Piera della Francesca, Botticelliho, Mantegni a dalších autorů. Oddělení užitého umění překypuje fascinujícími dekorativními předměty, od koberečků a krajek přes sklo, emaily a porcelán po sošky, šperky a sluneční hodiny, vystavenými v pěkném prostředí.
Teatro alla Scala (Piazza della Scala, telefon 02 – 72 00 37 44). Neoklasicistní budova opery, všeobecně známá jako La Scala, byla otevřena v roce 1778. Řadí se k nejprestižnějším na světě. Na největším evropském jevišti můžete vidět honosná představení, v nichž učinkují nejlepší zpěváci. Vstupenky jsou obvykle vyprodány na několik měsíců dopředu, a tak zavítejte alespoň do přilehlého Musea Teatrale (telefon 02 – 805 34 18, otevřeno denně), kde schraňují scénické dekorace, kulisy a kostýmy z někdejších inscenací, portréty dirigentů a divadelní memorabilie pocházející až z dob Římanů. Naskytne se vám odtud také pěkná podívaná do hlediště s iluzivními malbami, zlatem zdobenými lóžemi a ohromným lustrem.

V samém srdci Milána stojí nebetyčný dóm (Piazza del Duomo, telefon 02 – 86 46 34 56), jedna z největších gotických katedrál na světě. Je 157 m dlouhá a v nejširším bodě měří 92 metrů. Stavba byla zahájena ve 14. století za vévody Giana Galaezza Viscontiho, ale dokončena až o více než 500 let později. Nejpřekvapivějším prvkem dómu je neobvyklá střecha se 135 věžičkami a nesčetnými plastikami a chrliči. Pokud je jasno, lze odtud spatřit i Alpy. Na fasádě se prolínají prvky oslnivé směsice stylů, od gotiky po renesanci a neoklasicismus. Bronzové dveře nesou nízké reliéfy, líčící příběhy ze života Panny Marie a sv. Ambrože a výjevy z milánských dějin. Upozorňujeme také na jemnou gotickou kružbu v oknech kolem apsidy. Uvnitř jsou lodě, zalité světlem pronikajícím dovnitř úchvatnými vitrážemi, odděleny obřími pilíři. Povšimněte si erbu rodu Viscontiů – hada polykajícího muže – v kružbě apsidových oken. Mezi mnoha náhrobky a sochami naleznete sv. Bartoloměje staženého z kůže. Klenotnice pod hlavním oltářem ukrývá spoustu středověkého zlata a stříbra. Při vykopávkách byly objeveny zbytky původního baptisteria ze 14. století. Vedle významných památek, jako třeba dómu a hradu, se Milán může pochlubit spoustou různorodých a zajímavých muzeí, kostelů a profánních budov, jež představují okouzlující směsici starého a nového. Tato elegantní, životem pulzující metropole nabízí bezpočet kulturních akcí, kulinářských zážitků, možnost nakupování ve značkových buticích a bezcílného toulání.
Galleria Vittorio Emanuele II (hlavní vchody z Piazzy del Duomo a Piazzy della Scala). Tuto obchodní pasáž, známou jako Il Salotto di Milano (Milánský salon), projektoval architekt Giuseppe Mengoni roku 1865. Její výstavbu však poznamenala tragédie – sám Mengoni se zabil při pádu z lešení nedlouho před jejím otevřením v roce 1877 (o rok dříve, než byla skutečně dokončena). Stylové obchody, kavárny a restaurace dnes přitahují význačné osobnosti. Najdete zde i Il Solatto, kde údajně prodávají nejlepší kávu v Miláně, a elegantní Savini, jednu z nejvěhlasnějších restaurací města. Galeria má půdorys ve tvaru latinského kříže, s osmibokým „křížením“ zdobeným mozaikami čtyř světadílů (Evropy, Ameriky, Afriky a Asie), Umění, Zemědělství, Vědy a Průmyslu. Nejúchvatnějším prvkem je však střecha, završená ústřední koulí. Poprvé v Itálii zde byla použita stavební ocel a sklo. Podlahu krášlí mozaiky vyobrazující znamení zvěrokruhu a možná spatříte Italy, jak pro štěstí stoupají na genitálie Býka.
Museo del Duomo (Palazzo Reale, Piazza del Duomo 14, telefon 02 – 86 03 58, otevřeno Út – Ne). Muzeum zasvěcené dómu sídlí v Palazzu Reale jižně od dómu. Palác po staletí obývali Viscontiové a další vládnoucí rody. V muzeu se můžete vydat po stopách historie dómu od jeho vzniku ve 14. století (a založení předchozího kostela na jeho místě) do roku 1886, kdy byla vyhlášena soutěž na novou tvář fasády. Mezi exponáty nechybí zajímavé dřevěné makety katedrály ze 16. a 17. století a mnoho původních středověkých soch, včetně těch, jež prý zpodobňují Giana Galeazza Viscontiho a Galeazza Marii Sforzu. Kromě toho jsou tu k vidění vitráže, obrazy, tapiserie a dvojice umě vyřezávaných chórových lavic. Další oddělení se zaměřuje na změny a vylepšení, provedené na dómu ve 20. století.
Civico museo d’Arte Contemporanea (Palazzo Reale, Piazza del Duomo 12, telefon 02 – 62 08 32 19, otevřeno Út – Ne). Muzeum současného umění (CIMAC) ve druhém patře Palazza Reale je svěže moderní institucí. Činnost zahájilo v roce 1984, ale neustále se rozšiřuje. Klade důraz převážně na italské umění - od 19. století po práce futuristů (zvláště Umberta Boccioniho), od abstrakce k rozmanitějším výtvorům současnosti. Za pozornost stojí hlavně díla Carla Carry (1881 – 1966), Filippa De Pisis, Giorgia Morandiho (1890 – 1964) a Tancrediho, avšak také známějších umělců, včetně Modiglianiho (1884 – 1920) a De Chirica (1888 – 1978). Z neitalských autorů jsou zastoupeni mimo jiné postimpresionisté (Van Gogh, Cézane, Gaugin), Picasso – třiceti rytinami – a Matisse, Klee, Mondrian a Kandinskij. V 
Pinacoteca Ambrosiana (2 Piazza Pio XI, telefon 02 – 80 69 21, otevřeno Út – Ne) získala útočiště jedinečná knihovna kardinála Federica Borromea, jehož 30 000 rukopisů se dochovalo do dnešních dnů. Obdivovat zde můžete ilustrovanou Iliadu z 5. století, jedny z prvních vydání Dantovi Božské komedie (1353) a Leonardův Codex Atlanticus (15. století). V budově se nalézá také pozoruhodná galerie, kterou po své smrti v roce 1618 odkázal městu Borromeo. Sbírka obrazů a soch svědčí o kardinálově širokospektrém, byť poněkud zvláštním vkusu. V současnosti pokrývá období od 14. do počátku 19. století. Z pláten vás jistě zaujme Podobizna hudebníka od Leonarda da Vinci (1452 – 1519) a znamenitá Podobizna mladé ženy , přisuzovaná jeho žáku Ambrogiovi da Predis. Z ostatních mistrovských kousků uveďme například Madonu s baldachýnem od Botticelliho (15. století), kartonovou verzi Raffaelovy vatikánské fresky Aténská škola (16. století) a Caravaggiův Košík s ovocem (první obraz v Itálii, jehož námětem bylo zátiší). Vystavují zde také početnou sbírku benátského umění, jež zahrnuje práce Tiepola, Tiziana, Giorgiona a Bassana a deskové obrazy od Bergognona, lombardského malíře pozdního 15. století. Tento prostý kostel, jehož celý název zní Santa Maria presso San Satiro (Via Torino, otevřeno denně), náleží k nejkrásnějším renesančním stavbám v Miláně. Stojí na místě svatyně z 9. století, z níž se kromě Cappelly della Pietá (u levé boční lodi) vedle zvonice z 11. století nezachovalo téměř nic. V interiéru to vypadá, jako by měl kostel půdorys ve tvaru řeckého kříže. Jedná se ale o iluzi, vytvořenou různými efekty ve štukové omítce, k níž donutil Bramanta (byl pověřen projektem kostela v pozdním 15. století) omezený prostor. Nad oltářem si všimněte fresky ze 13. století. Osmiboké baptisterium se nachází u pravé boční lodi. Fasáda kostela byla dokončena teprve v 19. století.
Pinacoteca di Brera (Via Brera 28, telefon 02 – 72 26 31, otevřeno Út – So: 9 – 22 hodin; Ne a st. Svátky 9 – 12.30 hodin, 14.30 – 20 hodin). Nejkrásnější umělecká sbírka v Miláně je umístěna v impozantní budově Palazza di Brera ze 17. století. Právě tady byla v 18. století založena Accademia di Belle Arti. Obrazová kolekce vznikala souběžně s ní. V paláci visí jedny z nejúchvatnějších příkladů italského renesančního a barokního malířství, včetně nejvýznamnějších děl Piera della Francesca, Mantegni, Canaletta, Belliniho, Raffaela, Tintoretta, Veronesa a Caravaggia. Sbírka obsahuje také práce nejznámějších italských moderních umělců 20. století. Jedny z nejkrásnějších milánských pokladů se nacházejí v sakrálních budovách: starobylé kláštery a kostely představují samy o sobě velmi pěkné architektonické soubory a navíc ukrývají významné pozůstatky a relikvie z doby Římanů. Právě Milán se může pochlubit jednou z nejslavnějších maleb na světě, Leonardovu mistrovskou Poslední večeři.
Sant’Ambrogio (Svatý Ambrož; Piazza Sant’Ambrogio 15, telefon 02 – 86 45 08 95, otevřeno denně), patron Milána, měl prý přesvědčovací schopnosti, že jeho medový jazyk přitahoval včely. Coby biskup milánský ve 4. století se tvrdě snažil vyhnout schizmatu v církvi. Tuto baziliku sice začal stavět již v roce 379, ale značná část nynější budovy je v románském slohu a pochází až z 10. století. Středověká brána vede k bronzovým dveřím portálu se dvěma zvonicemi po stranách. V interiéru si povšimněte velmi hezké žebrové klenby, nádherné kazatelny a úžasného oltáře z 12. století, zdobeného zlatem, stříbrem a drahokamy a završeného baldachýnem. Kopuli v kapli u jižní lodi lemují pěkné mozaiky. V kryptě objevíte hrobku sv. Ambrože. Nahoře nad portikem se nalézá malé muzeum s architektonickými fragmenty, tapiseriemi a malbami vztahujícími se ke kostelu.
San Lorenzo Maggiore (Corso di Porta Ticinese, telefon 02 – 89 40 41 29, otevřeno denně). Tento kostel se pyšní nejvýznamnější sbírkou římských a raně křesťanských fragmentů v Miláně. Bazilika osmibokého půdorysu byla vybudována ve 4. století nad původním římským amfiteátrem. Rozsáhlé úpravy podstoupila ve 12. a 16. století. Před kostelem stojí řada šestnácti římských sloupů a socha císaře Constantina (na počest jeho ediktu). Románskou kapli sv. Akvilina krášlí mozaiky ze 4. století a nacházejí se v ní i dva raně křesťanské sarkofágy. Další římské architektonické prvky, včleněné do stavby kostela, spatříte v síni pod kaplí.
Santa Maria delle Grazie (Piazza Santa Maria delle Grazie 2, telefon 02 – 498 75 88, otevřeno Út – Ne). Tento krásný renesanční klášter z 15. století, jehož půvabnou apsidu a tichou křížovou chodbu navrhl Bramante, skrývá jedno z klíčových děl západní kultury, Poslední večeři od Leonarda da Vinci. Zachycuje okamžik, kdy Kristus sděluje svým následovníkům, že jeden z nich ho zradí. Všimněte si nedokončené postavy Krista – Leonardo se nepovažoval za hodného jej domalovat. Umělec také zamítl běžnou techniku fresky a místo toho nanesl barvu na omítku krytou sádrovými vrstvami. Výsledek se vyznačuje neobvyklou jemností, ale rychle podléhá zubu času. Během čtyř století dílo podstoupilo řadu retuší a přemaleb. Nejnovější restaurování bylo ukončeno v roce 1999 a trvalo 22 let.

Trhy se konají denně, hlavní trh v sobotu.

Informační kancelář: Via Marconi 1, telefon 02 – 72 52 43 01; Stazione Cenrale, telefon 02 – 72 52 43 60.


Monza
nahoru

Dnes je Monza jen satelitním městečkem Milána. Proslavila se závodem F1, jež se pořádá na Autodromu (Parco di Monza, telefon 039 – 248 21, otevřeno denně) v nádherném rozlehlém parku na okraji města. V parku se nachází také rozkošný rokokový lovecký zámeček Villa Reale a velké golfové hřiště. Po určitou dobu však Monza náležela k nejvýznamnějším městům Lombardie. Langobardská královna Theodolina zde v 6. století nechala postavit první katedrálu a svůj majetek odkázala městu. V srdci Monzy stojí dóm, pozoruhodný zelenobílou fasádou ze 14. století a úchvatnými, o sto let mladšími freskami, líčícími výjevy ze života Theodoliny. Za hlavním oltářem objevíte malou železnou korunu, jež údajně patřila císaři Constantinovi. Její cena spočívá v železné vnitřní obroučce, vykované z hřebu Kristova kříže. Dómské Museo Serpero (Piazza Duomo, telefon 039 – 32 34 04, otevřeno denně) opatruje další místní poklady, například stříbrnou slepici se sedmi kuřátky (symbol Lombardie a jejich sedmi provincií) a údajný zub sv. Jana Křtitele.

Trhy se konají ve čtvrtek a v sobotu.

Informační kancelář: Palazzo Comunale, Piazza Carducci, telefon 039 – 32 32 22.

Parco Nazionale dello Stelvio
nahoru

Největší národní park v Itálii je jakousi branou do podivuhodně krásných, ledovci pokrytých Dolomit. Nad více než padesáti ledovcovými jezery se zvedají rozeklané štíty, jako třeba Gran Zebrú, Cevedale a nejvyšší hora tohoto parku, Ortles (3905 m). Zdejších klkatých serpentin se každý rok děsí cyklisté při Giru d’Italia, italské obdobě Tour de France. Pěší turisté se mohou v parku takřka neomezeně pohybovat a stezky je zavedou do odlehlých oblastí, které obývají jen kozorožci, svišti, kamzíci a orli. Lidé sídlí pouze v Bormiu, jež nabízí sportovní vyžití v létě i v zimě a představuje ideální základnu pro výlety do okolí. Zajímavá Orto Botanico Alpino Retia (Via Giacinto Sertorelli 80, Bormio, otevřeno denně) v Bormiu vás seznámí s některými druhy horských rostlin, které se v tomto kraji vyskytují.

Informační kancelář: Via Roma 26, Bormio, telefon 0342 – 91 01 00.


Pavia
nahoru

V době největšího rozkvětu byla Pavia správním střediskem Lombardie. Později se zde uskutečnila korunovace Karla Velikého a Fridricha I. Barbarossy. I poté, co ji v roce 1359 na postu správního střediska vystřídal Milán, zůstala důležitým městem, o čemž svědčí velkolepé románské kostely, vysoké věže a další památky. Vedle jedinečného kartuziánského kláštera Certosa di Pavia severně od Pavie stojí za pozornost pískovcová Basilica di San Michele u Corsa Garibaldi. Bazilika byla založena v 7. století, ale ve 12. století musela podstoupit rozsáhlou renovaci, neboť do ní udeřil blesk. Fasádu zdobí vlysy s fantastickými zvířaty a uvnitř vás jistě zaujmou složité reliéfy na hlavicích sloupů a střibrný krucifix ze 7. století v kapli napravo od hlavního oltáře. V centru města, v okolí Piazzy della Vittoria narzíte na několik starých památek. Středověké Broletto (radnice) má fasádu ze 16. století a nedávno zrestaurovaný dóm se začal stavět v roce 1488 a postupně na něm pracovali Amadeo, Leonardo da Vinci a Bramante. Kopule přibyla v 80. letech 18. století. Vedle dómu se dříve tyčila Torre Civica z 11. století, ale v roce 1989 se znenadání zřítila. Přes řeku se klene Ponte Coperto, renesanční krytý most s vysvěceným kostelem uprostřed, obnovený po 2. světové válce. Pavia je také sídlem jedné z nejstarších (1361) a nejuznávanějších evropských univerzit, soustředěné v budovách kolem řady neoklasicistních nádvoří u Strady Nuovy. Tato silnice vede na sever ke hradu ze 14. století, kde našlo útočiště Museo Civico (Castello Visconteo, Piazza Castello, telefon 0382 – 338 53, otevřeno Út – Pá: dopoledne a So). Severozápadně od Piazzy Castello stojí kostel San Pietro in Ciel d’Oro z 12. století. Už se sice nepyšní krásným zlaceným stropem, podle něhož byl pojmenován, ale dodnes zde spatříte uchvatnou hrobku sv. Augustina, jehož ostatky byly do Pavie údajně přivezeny z Kartága v 8. století. Tělo významného filozofa Boethia (kolem 480 – 524) spočívá dole v kryptě.

Trhy se konají ve středu a v sobotu.

Informační kancelář: Via Fabio Filzi 2, telefon 0382 – 221 56.


Sabbioneta
nahoru

Sabbioneta je výsledkem půvabného experimentu v teorii renesanční architektury. Nechal ji vybudovat Vespasiano Gonzaga Colonna (1531 – 91) jako ideální město. Uvnitř šestiúhelníkových hradeb se rozkládá pravoúhlá síť ulic. K nejkrásnějším památkám se řadí úžasné Teatro All’Antica, navržené Scamozzim, Plazzo Ducale a freskami dekorovaný Palazzo del Giardino, který lze navštívit v rámci prohlídky města.

Trhy se konají ve středu dopoledne.

Informační kancelář: Piazza d’Armi, telefon 0375 – 520 39.


Val Camonica
nahoru

Toto úchvatné široké údolí vymodelované ledovcem se honosí ojedinělými pravěkými skalními rytinami, jež vytvářejí úžasnou venkovní malbu od jezera Lago d’Iseo až k mysu Capo di Ponte a dále. Údolí nyní spadá jako kulturní památková zóna pod ochranu UNESCO. Bylo zde objeveno více než 180 000 rytin, zpodobněných od neolitu po raně římskou éru. Některé byly odhaleny celkem nedávno – v 70. letech. Nejkrásnější se nacházejí v Parcu Nazionale delle Incisioni Rupestri kolem Capa di Ponte. Rozhodně si nenechte ujít Nasquanskou skálu vyzdobenou téměř tisícem postav, datovaných do poslední doby ledové. Centro Camuno in Studi Preistorici (Via Mancini 7, Capo di Ponte, telefon 0364 – 410 91, otevřeno Út – Ne: dopledne) se zaměřuje mimo jiné na římská sídliště v údolí.

Informační kancelář: Via Briscioli, Capo do Ponte, telefon 0364 – 420 80.