Hlavní stránka Základní informace o Itálii Průvodce po Itálii Dálniční poplatky Webové kamery Předpověď počasí Italská kuchyně Zajimavé odkazy

Sloup z románské baziliky, Altilia


Molise


Chtěli bychom Vám nabídnout nejen příjemnou dovolenou, ale i něco víc – rady na cestu a tipy na výlet na místa, která stojí za návštěvu, místa kulturně a historicky cenná, místa, která spoluvytvářela i naši kulturu. Byli bychom rádi, kdybyste našich informací využili k poznávání a k obohacení Vaší dovolené.

Přehled zajímavých míst

Campobasso Larino Termoli Tremitské ostrovy


V každém městě najdete informační kancelář APT (Azienda di Promozione Turistika), kde se dozvíte vše nezbytné o městě a okolí, obdržíte zde většinou také bezplatně mapy a průvodce v různých světových jazycích. Zde se také můžete informovat o organizovaných výletech místních cestovních kanceláří. V menších městech objevíte informační kancelář označenou Pro Loco.

Italská muzea bývají většinou otevřena od 9 hod. do 19 hod., kromě dvou pondělků v měsíci.

V každém městě nechybí místní trh, který se uskutečňuje každý týden. Trhovci začínají většinou vybalovat zboží již v 5 hodin ráno a odejdou už asi kolem 13.30 hod. Všeobecně se dá říci, že na trhu obdržíte čerstvější a levnější sezónní produkty než v obchodech. Při nákupu potravin Italové většinou nesmlouvají, ale stojí za to požádat o slevu (sconto) na oděvy a jiné zboží.Campobaso
nahoru

Středisko oblasti Molise, sídlo hrabat z Molise, jehož největší zajímavostí je Castello Monforte, postavené v roce 1549 na zbytcích pevnosti zničené zemětřesením. Dnes je zde památník obětem válek. Z kostelů připomínáme San Giorgio postavený ve 12. století s freskami ze 14. století, San Bartolomeo a San Leonardo ze 13. století. Dobře dochované jsou i hradby. V Museo Provinziale jsou vystaveny archeologické nálezy.<


Larino
nahoru

Larino leží 25 km jihozápadně od Termoli. Naleznete zde pěknou katedrálu San Assunta e San Pardo postavenou počátkem 14. století. Z vnějšku zaujme především kruhové okno a portál, jehož luneta je dílem Francesca Petriniho z roku 1319. Uvnitř se nacházejí malby od F. Solimeny, L. Giordana a zbytky fresek ze 14. století. Římskou epochu města připomíná amfiteátr a lázně. V Palazzo Comunale se dochovala mozaika z 3. století před Kristem.


Termoli
nahoru

Nevelké město při Jaderském pobřeží severně od poloostrova Gargáno, jehož největší zajímavostí je katedrála San Basso, postavená na zbytcích římského chrámu v 6. století a v pozdějších stoletích několikrát upravovaná. Upoutá především fasáda z 12. století a v interiéru zbytky mozaikové podlahy z 10. - 11. století. Pevnost byla postavena císařem Fridrichem II.


Tremitské ostrovy
nahoru

Tremitské ostrovy patří k zahraničními turisty nejméně navštěvovanějším ostrovům podél italského pobřeží. Největší z nich – San Domino – má písečnou pláž a rozkošné zátoky. Sem byla v roce 8 po Kristu poslána do vyhnanství Julie, vnučka císaře Augusta. Tady také v roce 28 zemřela. Do té aféry byl údajně zapleten Ovidius.

San Nicola, správní středisko souostroví se honosí významnou památkou z 11. století, opevněným opatstvím Santa Maria a Mare.Bylo založeno v 8. století a v 18. století upraveno na vězení. Nakonec sem byli až do roku 1945 deportováni političtí vězni.

Oba ostrovy si oblíbili Italové. Poskytují dobré podmínky ke koupání, i když pobřeží u San Nicoly je skalnaté.