Hlavní stránka Základní informace o Itálii Průvodce po Itálii Dálniční poplatky Webové kamery Předpověď počasí Italská kuchyně Zajimavé odkazy

Typické bílé víno ze SardinieSardegna


Chtěli bychom Vám nabídnout nejen příjemnou dovolenou, ale i něco víc – rady na cestu a tipy na výlet na místa, která stojí za návštěvu, místa kulturně a historicky cenná, místa, která spoluvytvářela i naši kulturu. Byli bychom rádi, kdybyste našich informací využili k poznávání a k obohacení Vaší dovolené.

Přehled zajímavých míst

Alghero Bosa Cagliari Cala Gonone Nuoro Oristano Sant'Antioco Sassari Smaragdové pobřeží


V každém městě najdete informační kancelář APT (Azienda di Promozione Turistika), kde se dozvíte vše nezbytné o městě a okolí, obdržíte zde většinou také bezplatně mapy a průvodce v různých světových jazycích. Zde se také můžete informovat o organizovaných výletech místních cestovních kanceláří. V menších městech objevíte informační kancelář označenou Pro Loco.

Italská muzea bývají většinou otevřena od 9 hod. do 19 hod., kromě dvou pondělků v měsíci.

V každém městě nechybí místní trh, který se uskutečňuje každý týden. Trhovci začínají většinou vybalovat zboží již v 5 hodin ráno a odejdou už asi kolem 13.30 hod. Všeobecně se dá říci, že na trhu obdržíte čerstvější a levnější sezónní produkty než v obchodech. Při nákupu potravin Italové většinou nesmlouvají, ale stojí za to požádat o slevu (sconto) na oděvy a jiné zboží.Alghero
nahoru

Toto město vzniklo počátkem 12. století na poloostrově v Algherském zálivu. V roce 1353 je dobyli Aragonci a osídlili přistěhovalci z Barcelony a Valencie. Rušný přístav ve Starém městě obepínají hradby s cimbuřím a obrannými věžemi. Torre di Porta Terra ze 16. století je známa také jako Židovská věž. Na okraji starého města se tyčí další věze jako například Torre dell’Espero Reial, Torre San Giacomo a Torre della Maddalena na Piazze Porta Terra. Ve stylu katalánské gotiky se nese dóm ze 16. století. Objevíte zde také kostel San Francesco (14. století) s rozkošnou křížovou chodbou a barokní svatyní San Michele. Krásný renesanční portál má Casa Doria ve Via Principe.

Trhy se zde konají ve středu.

Informační kancelář: Piazza Porta Terra 9, telefon 079 – 97 90 54.

Okolí:Lodí nebo autem si můžete udělat výlet k úžasné hluboké přírodní jeskyni Grotta di Nettuno za mysem Capo Caccia nebo k nedaleké


Bosa
nahoru

Toto malebné přímořské městečko leží u ústí Tema, jediné splavné řeky na Sardinii. Historická čtvrť Sa Costa se jakoby šplhá po svahu kopce, jehož vrchol korunuje Castello di Serravalle, který nechala v roce 1122 zbudovat rodina Malaspinů. Úzké uličky a průchody se od středověku téměř nezměnily. U Tema se nacházejí Sas Conzas, bývalé dílny a domy barvířů. Ospalá čtvrť Sa Piatta u řeky je více kosmopolitní než zbytek Bosy. Zahrnuje gotický dóm (15. století) a románský kostel San Pietro (11. století)

Trhy se zde konají každé úterý.

Informační kancelář: Corso Vittorio Emanuele 59, telefon 0785 – 37 61 07.


Cagliari
nahoru

V Cagliari – správním středisku Sardinie – postupně pobývali Féničané, Kartáginci a Římané. Z římského období se dochoval do skály vyhloubený amfiteátr (Viale Sant’Ignazio, otevřeno út – ne). Nejlepší důkazy o rané historii města podá Cittadella dei Musei (Piazza Arsenale, telefon: Museo Nazionale Archeologico 070 – 65 59 11, Pinacoteca 070 – 67 01 57, otevřeno denně). V této bývalé královské zbrojnici se nalézá několik muzeí, jako třeba Museo Nazionale Archeologico nebo Pinacoteca (obrazárna). Velkolepá Bastione San Remy na Piazze Constituzione skýtá úchvatný výhled na město a okolní krajinu. Románský dóm obdržel ve 20. století nový kabát. Nedaleko se tyčí Torre San Pancrazio (14. století). Na Piazze San Cosimo stojí kostel San Saturnino, vzácná památka na byzantské područí.

Trhy se zde konají denně.

Informační kancelář: Piazza Matteotti 9, telefon 070 – 66 92 55.


Cala Gonone
nahoru

Východně od Nuora, sevřená mezi mořem a vysokými horami, se choulí vesnička Cala Gonone – rušné přímořské letovisko a rybářský přístav s nádhernými plážemi. Podél pobřeží objevíte dvě odlehlé zátoky Cala di Luna a Cala Sisine, ale také přírodní jeskyně, jako Grottu del Bue Marino se zvláštními skalními útvary. Celé okolí je jako stvořené k procházkám a pěším túrám.

Trhy se zde konají denně.

Informační kancelář: Viale Buemarino, telefon 0748 – 93 61 96.


Nuoro
nahoru

Toto město s ohromující polohou pod Monte Ortobene a dramatickým Sopramonte je domovem významných spisovatelů. Patří k nim i Grazia Deleddaová, nositelka Nobelovy ceny za literaturu z roku 1926. V Museu della Vita e dell Tradizioni Popolari Sarde (Via Mereu 56, telefon 0748 – 314 26, otevřeno duben – říjen denně, listopad – březen út – ne dopoledne) vystavují ucelenou sbírku etnických předmětů, včetně tradičních krojů a šperků.

Trhy se zde konají v pátek a sobotu.

Informační kancelář: Piazza d’Italia 19, telefon 0748 – 300 83.

Okolí: V Orgosolu najdete historické nástěnné malby volající po nezávislosti Sardinie. V Mamoiadě se koná karneval zlověstných masek a tradičních krojů zakončený symbolickým obětováním beránka, svědčící o intenzivním udržování lidových tradic a hlubokém odporu ke změnám.


Oristano
nahoru

Provincie Oristano pokrývá zhruba území historické Arborey, jíž vládla Eleonora Arborejská. Na Corsu Vittorio Emanuele vzbuzuje pozornost Casa di Eleonora ze 16. století a o trochu dál Aniquarium Arborense (Via Parpaglia 37, telefon 0783 – 79 12 62, otevřeno denně) s expozicí neolitických, punských, římských a nuraghských artefaktů. Torre di San Cristoforo (1291) na Piazze Roma byla v minulosti součástí městského opevnění. Dóm ze 13. století dostal později barokní podobu. Více vás upoutají kostely Santa Chiara (1343) a San Martino ze 14. století.

Trhy se zde konají v úterý a pátek.

Informační kancelář: Via Cagliari 278, telefon 0783 – 741 91.

Okolí:Asi 20 km západně od Oristana na poloostrově Sinis, se nacházejí zříceniny Tharru, punské osady z 8. století před Kristem


Sant'Antioco
nahoru

V minulosti bylo Sant’Antioco fénickým přístavem (pod jménem Sulcis) a důležitou základnou Římanů. O jeho téměř nepřetržitém osídlení svědčí katakomby (Piazza Parrocchia, telefon 0781 – 830 44, otevřeno denně) a fénické pohřebiště, jež později používali i křesťané. Spatříte je pod bazilikou Sant’Antioco Martire z 12. století. Za zmínku stojí také Tophet, punská svatyně bohyně plodnosti Tanit a Antiquarium (Via Regina Margherita 113, telefon 0781 – 835 90, otevřeno denně), opatrující fénické artefakty.

Informační kancelář: Piazza Repubblica, telefon 0781 – 820 31.


Sassari
nahoru

Sassari založili janovští a pisánští kupci ve 13. století. Proslulo zejména oslavami Cavalcata Sarda v den Nanebevstoupení Páně. V centru hustě zastavěné středověké čtvrti s četnými kostely se nachází dóm (11. století s pozdějšími úpravami). Na severu města vás zaujme Fonte Rosello, ohromná renesanční kašna. Museo Archeologico Nazionale „GA Sanna“ (Via Roma 64, telefon 079 – 27 22 03, otevřeno denně dopoledne) vás seznámí s fascinujícími dějinami nuraghů.

Trhy se zde konají každé pondělí.

Informační kancelář: Viale Caprera 36, telefon 079 – 29 95 44.

Okolí:Nedaleko od silnice N131 stojí románský kostel Santissima Trinitá di Saccargia z roku 1116. O něco dále stojí kostel San Michele di Selvenero (12. století). V Ardaře narazíte na čedičový kostel Santa Maria del Regno neboli „Černou katedrálu“.


Smaragdové pobřeží
nahoru

Kdysi divoké, pusté Smaragdové pobřeží (Costa Smeralda), od Golfo di Cugnana po Golfo di Arzachena se proměnilo koncem 50. let 20. století na jednu z nejlukrativnějších rekreačních oblastí na světě. Její původní vzhled je přísně udržován. Ve městě Porto Cervo se střídají butiky a luxusní restaurace s nočními kluby a přepychovými hotely. To vše je dostupné jen opravdovým boháčům.

Informační kancelář: Via Catello Piro 1, Olbia, telefon 0789 – 214 53.

Okolí: Pokud vás to nechává chladnými, zamiřte na sever do Baia Sardinia a Canigione. Z Palau vyplouvají trajekty do La Maddaleny a na Isolu Caprera kde najdete Museo Nazionale Garibaldino (Frazione Caprera, Maddalena, telefon 0789 – 72 71 62, otevřeno denně dopoledne).