Hlavní stránka Základní informace o Itálii Průvodce po Itálii Dálniční poplatky Webové kamery Předpověď počasí Italská kuchyně Zajimavé odkazy

Piramidi di Segonzano, jedinečná skupina erozí vytvořených skalních věží


Trentino Alto Adige


Chtěli bychom Vám nabídnout nejen příjemnou dovolenou, ale i něco víc – rady na cestu a tipy na výlet na místa, která stojí za návštěvu, místa kulturně a historicky cenná, místa, která spoluvytvářela i naši kulturu. Byli bychom rádi, kdybyste našich informací využili k poznávání a k obohacení Vaší dovolené.

Přehled zajímavých míst

Bolzano Bressanone Brunico Canazei Castelo di Avio Cavalese Cembra Madonna di Campiglio Malles Venosta Merano Ortisei Rovereto San Martino di Castrozza Trident Vipiteno


V každém městě najdete informační kancelář APT (Azienda di Promozione Turistika), kde se dozvíte vše nezbytné o městě a okolí, obdržíte zde většinou také bezplatně mapy a průvodce v různých světových jazycích. Zde se také můžete informovat o organizovaných výletech místních cestovních kanceláří. V menších městech objevíte informační kancelář označenou Pro Loco.

Italská muzea bývají většinou otevřena od 9 hod. do 19 hod., kromě dvou pondělků v měsíci.

V každém městě nechybí místní trh, který se uskutečňuje každý týden. Trhovci začínají většinou vybalovat zboží již v 5 hodin ráno a odejdou už asi kolem 13.30 hod. Všeobecně se dá říci, že na trhu obdržíte čerstvější a levnější sezónní produkty než v obchodech. Při nákupu potravin Italové většinou nesmlouvají, ale stojí za to požádat o slevu (sconto) na oděvy a jiné zboží.Bolzano
nahoru

Bolzano, správní středisko Alto Adige, je branou mezi italsky hovořícím Trentinem a německy mluvícím Alto Adige neboli Jižním Tyrolskem. Vyniká jasným tyrolským koloritem. Starému centru a jeho jádru, náměstí Piazza Walther dominuje gotický dóm z 15. století, s pestrobarevnými střešními taškami a nádhernou věží. O významu vína pro místní hospodářství – okolní kopce pokrývají vinice – svědčí dveře uvnitř dómu, zdobené reliéfy znázorňujícími postavy v plné práci na vinici. Uprostřed Piazzy Walther stojí socha Waltera von der Vogelweide, trubadůra 13. století, jenž se podle pověsti narodil v okolí Bolzana. Ulice severně od náměstí lemují domy se složitě zkrášlenými štíty, balkony a arkýři. Povšimněte si zbytků fresek na pastelových fasádách. Na Piazze Grano se koná trh s lákavou škálou místních produktů, které nabízejí i dál na Via dei Portici. Tato ulice vede až k Museu Civico (Via Cassa di Risparmio 14, telefon 0471-97 46 25, otevřeno Út – So), kde vám interiéry, dřevořezby a kroje přiblíží dějiny Jižního Tyrolska. V novém Museu Archeologico (Via Museo 43, telefon 0471-98 20 98, otevřeno Út – So) uvidíte 5000 let starého „Ledového muže“. Chisa dei Domenicani (dominikánský kostel) na Piazze Domenicani se honosí freskami líčícími Triumf smrti a dekorovanou křížovou chodbu.

Trhy se konají v sobotu.

Informační kancelář: Piazza Walther 8, telefon 0471 - 97 06 60.


Bressanone
nahoru

Úzké středověké uličky Bressanone se soustřeďují kolem katedrály a paláce knížat-biskupů, kteří v minulosti dlouho vládli městu. Dóm na náměstí Piazza del Duomo byl přestavěn v 18. století, ale úpravy se netýkali křížové chodby ze století dvanáctého, zkrášlené velkolepými freskami o tři století mladšími. Marnotratně zdobené interiéry Palazza Vestovile, renesančního biskupského paláce, nyní zabírá Museo Diocesano. Opatruje cenné středověké předměty a jeho součástí je i Museo dei Presepi se sbírkou místními umělci vyřezávaných dřevěných postaviček, určených do jesliček.

Trhy se konají v pondělí.

Informační kancelář: Viale Stazione 9, telefon 0472 - 83 64 01.

Okolí:Ve Velturnu, 8 km jihozápadně od Bressanone, si nenechte ujít renesanční Castello di Velturno, letní útočiště panovníků Bressanone, pozoruhodné freskami v komnatách. Po něco více než třech kilometrech na sever od Bressanone objevíte malebný, hradbami obehnaný klášterní komplex Abbazia di Novacella s jedinečnými freskami v křížové chodbě. Dále na sever v údolí leží Rio di Pusteria (Mühlbach). Východně od něj vás jistě ohromí zbytky hraniční pevnosti. Naváděla staré cestovatele k celnici, jež oddělovala Tyrolsko do kraje Görz. Vysoko nad městem Rio di Pusteria, směrem na jihovýchod, se nejasně rýsuje silueta masivního hradu Castello di Rodengo (Rodeneck). Uvnitř stojí za zmínku fresky ze 13. století, líčící scény z bitev, Poslední soud a dvorské příběhy z romance Iwein od středověkého básníka Hartmanna von Aue.


Brunico
nahoru

Okouzlující město Brunico, na něž z výšky shlíží impozantní středověký hrad si zachovalo opevnění ze 14. století a síť úzkých uliček, kam se můžete vydat jen pěšky. Kostel sv. Uršuly, severozápadně od stejnojmenné brány, stojí za pozornost kvůli souboru pěkných oltářních reliéfů Narození Páně z poloviny 15. století. Museo Etnografico di Teodone (Via Duca Teodone 24, telefon 0474 – 55 20 87) vás seznámí s tradičním rolnickým životem a místními kroji. Prohlédnout si můžete také statek a stodolu ze 16. století.

Trhy se konají v středu.

Informační kancelář: Via Europa 26, telefon 0474 – 55 57 22.


Canazei
nahoru

Canazei leží na úpatí jedněch z nejvyšších a nejmajestátnějších seskupení vrcholů. Představuje dobrou základnu pro výlety do Dolomit. V létě vás sedačkové lanovky vyvezou na vyhlídky, odkud se můžete naplno pokochat krásou okolních hor. K nejoblíbenějším vyhlídkám se řadí Belvedere I, kam se dostanete lanovkou z Via Pareda v Canazei. Na severu se vypínají štíty masivu Sella, na západě spatříte Sasso Lungo a na jihu Marmoladu (3343 m), nejvyšší vrchol Dolomit.

Trhy se konají v sobotu.

Informační kancelář: Via Roma 34, telefon 0462 – 60 11 13.

Okolí:Museo Ladino (Franzione San Giovanni, telefon 0462 – 642 67) ve Vigu di Fassa, 13 kilometrů na jihozápad, se soustřeďuje na engadinskou rétorománštinou hovořící obyvatele v údolí Fassa. Třebaže tento němčinou ovlivněný italský dtalekt pomalu zaniká, staré tradice místních lidí (kroje, hudba) přežívají dodnes


Castelo di Avio
nahoru

Po celém toku až k Brennerskému průsmyku lemují řeku Adige hrady, avšak jen k několika je tak pohodlný přístup jako ke Castellu di Avio jihozápadně od Aly. Byl založen v 11. století a o dvě stě let později značně rozšířen a dnes skýtá výhled daleko do okolí. Z bezpočtu fresek se světskými náměty vyzdvihujeme vzácný cyklus v Case delle Guardie (strážním domku), znázorňující výjevy z bitev 13. století.

Informační kancelář: Via Castello, Sabbionara d’Avio, telefon 0464 – 68 44 53, otevřeno únor – září: Út – Ne 10 – 13 h, 14 – 18 h; říjen – listopad: Út – Ne 10 – 13 h, 14 – 17 h.


Cavalese
nahoru

Cavalese je nejvýznamnějším městem ve Val di Fiemme, kraji květinami posetých vonných pastvin, rozkošných zalesněných údolí a tyrolské architektury. Uprostřed města se nalézá Palazzo della Magnifica Comunitá (Piazza Cesare Batisti 2, telefon 0462 – 34 03 65, otevřeno červenec – srpen Po – So odpoledne). Toto někdejší sídlo středověké městské rady, jež vládla kdysi částečně autonomnímu regionu, pochází ze 13. století. Dnes jeho táflované interiéry ukrývají středověké malby od místních umělců a archeologickou sbírku. Většina návštěvníků sem přijíždí za skvělým letním i zimním vyžitím a nechává se vyvést lanovkou na 2229 m vysokou horu Alpe Cermis, jež se zvedá jižně od města.

Trhy se konají poslední úterý v měsíci, v červenci i v neděli.

Informační kancelář: Via Fratelli Bronzetti 60, telefon 0462 – 24 11 11.

Okolí: Kostel v Teseru, sousední vesnici východně od Cavalese, se pyšní freskou od neznámého malíře z 15. století, zpodobňující rušitele svátečního dne. Samotný kostel byl postaven v roce 1450 a vyniká množstvím gotických kleneb a moderním ztvárněním Ukřižování, zobrazeného na pozadí vesnice. V Predazzu, asi 13 km na východ, vás Museo Geologico e Mineralogico (Piazza Santi Filippo e Giacomo 1, telefon 0462 – 50 23 92) seznámí s místní geologií.


Cembra
nahoru

Vinařské město Cembra trůní na terasovitých svazích půvabného údolí květinami obsypaných vesniček. Nějakých 6 km na východ objevíte Piramidi di Segonzano (Strada Statale 612 do Calavese, telefon 0461 – 68 31 10, otevřeno denně), jedinečnou skupinu erozí vytvořených skalních věží, z nichž některé přesahují výšku 30 metrů. Na každém vrcholku spočívá obří balvan. Cesta k věžím je sice strmá, ale dobře značená a informační tabule podél ní vám osvětlí vznik těchto bizarních útvarů, připomínajících ohromná termitiště, čnící nad lesnatou krajinou, domovem mnoha druhů ptáků. Další odměnou vám bude strhující výhled z vrcholku na cemberské údolí a na západě možná uvidíte až k masivu Brenta.

Trhy se konají ve středu.

Informační kancelář: Piazza Toniolli 2, telefon 0461 – 68 31 10.


Madonna di Campiglio
nahoru

Madonna di Campiglio je nejvýznamnějším střediskem ve Val Meledriu. Díky své poloze mezi masivy Brenta a Adamello představuje výhodný výchozí bod pro pěší a lyžařské túry uprostřed strhující horské scenérie. Lanovky paprskovitě vybíhají z města do všech směrů a umožňují snadný přístup k okolním štítům.

Trhy se konají od června do září v úterý a čtvrtek.

Informační kancelář: Via Pradalago 4, telefon 0465 – 44 20 00.

Okolí: Kostel v Pinzolu, 14 km jižně od města, má zachovalou fresku znázorňující Tanec smrti (1538). Nevyhnutelný rej bohatých i chudých podtrhuje text v místním dialektu. Silnice západně od Carisola míří do hojně navštěvovaného, ale panensky nedotčeného Val Genova severně od Pinzola. Asi po čtyřech kilometrech jízdy údolím se ocitnete u Cascate di Nardis, velkolepého vodopádu, padajícího z výšky 90 metrů. Dva obří balvany dole jsou údajně zkamenělí démoni.


Malles Venosta
nahoru

Malles Venosta leží ve značné nadmořské výšce blízko hranic se Švýcarskem a Rakouskem. Ve středověku sloužilo jako celnice a nyní vyniká několika gotickými kostely, jejichž věže a věžičky tvoří půvabnou siluetu, odrážejíc rozeklané vrcholky, zvedající se všude kolem. Nejstarší je karolínský kostelík San Benedetto z 9. století na stejnojmenné ulici, s freskami svých patronů.

Trhy se konají ve středu.

Informační kancelář: Via San Benedetto 1, telefon 0473 – 83 11 90.

Okolí: Středověký Castel Coira (Churburg, Sluderno, telefon 0473 – 61 52 41, otevřeno 20. březen – listopad: Út – Ne pouze pro prohlídky s průvodcem) ční v Sludernu (Schluderns), 4 km jihovýchodně od Malles. Byl zbudován, aby střežil silnici do údolí Val Venosta podél řeky Adige, a dnes se pyšní znamenitou sbírkou zbraní a brnění. Nad městem Burgusio (Burgeis), 5 km na sever do Malles, se k horskému úbočí přimyká benediktinský klášter Abbazia di Monte Maria ((Mariengerg) telefon 0473 – 83 13 06, otevřeno duben – říjen: Po – So dopoledne; listopad – březen: pouze po domluvě), založený ve 12. století a rozšířený v 18. a 19. století. Krypta skrývá jedinečný cyklus fresek z 12. století.


Merano
nahoru

Merano je přitažlivé lázeňské město, kam Rakušané, Němci i Italové jezdí popíjet léčivé prameny, dávat si terapeutické koupele a toulat se po zahradách na nábřeží. Potom obvykle neodolají zákusku v jedné z kaváren ve stylu belle epoque. Na Corsu Libertá s elegantními obchody a hotely stojí Kurhaus neboli Lázeňský dům z roku 1914, kde se dnes konají koncerty. Castello Principesco (Via Galilei, telefon 0473 – 22 29 31, otevřeno: Út – Ne) z 15. století obýval habsburský arcivévoda Sigismund a uvnitř se dochoval dobový nábytek a zařízení. Podél řeky Passirio, jež se vine městem, se rozkládají k procházkám vybízející zahrady. Zatímco Passeggiata Lungo Passirio d’Inverno (Zimní promenáda) lemuje severní břeh řeky až k římskému mostu (Ponte Romano), Passeggiata d’Estate (Letní promenáda) na jižním nábřeží vede ke středověkému mostu Ponte Passirio.

Trhy se konají v úterý a pátek.

Informační kancelář: Corso della Libertá 35, telefon 0473 – 23 52 23.

Okolí: Čtyři kilometry na sever od Merana se tyčí romantický hrad Castel Tirolo (Via Castello 24, Tirolo, telefon 0473 – 22 02 21, otevřeno Velikonoce – říjen: Út – Ne) z 12. století, sídlo tyrolských hrabat, která dala jméno známé spolkové zemi. Nyní tu našlo útočiště Muzeum Tyrolských dějin.


Ortisei
nahoru

Vzkvétající Ortisei je hlavním centrem údolí Val Gardena a regionu Alpe di Siusi, ale také důležitým střediskem řezbářství. Zajímavé ukázky tohoto řemesla si můžete prohlédnout v krámcích ve městě, v Museu della Val Gardena (Via Rezia 83, telefon 0471 – 79 75 54, otevřeno Út – Pá, v červenci a srpnu Út – Ne, zaměřuje se i na místní archeologické nálezy) a v kostele sv. Oldřicha. Jižně od Ortisei se rozprostírá úchvatný a mezi turisty populární kraj Alpe di Siusi (Seiser Alm), známý loukami, statky s balkony a kostely s cibulovými střechami. Nejlépe tuto oblast prozkoumáte lanovkou z Ortisei. Milovníci vysokohorské turistiky se mohou vyšplhat na 2518 m vysokou Monta Secedu, odkud po značené stezce za 30 minut dorazí k masivu Odle.

Trhy se konají v  pátek.

Informační kancelář: Via Rezia 1, telefon 0471 – 79 63 28.

Rovereto
nahoru

Ve 2. světové válce se Rovereto ocitlo uprostřed prudkých bojů. Po kapitulaci Německa byl benátský hrad (z roku 1416), který vévodí městu, přeměněn na Museo Storico della Guerra (Via Castebarco 7, telefon 0464 – 43 81 00, otevřeno březen – listopad: Út – Ne), válečné museum, pokrývající všechna dějinná období. Zlatým hřebem jsou například oddělení, věnovaná válečnému humoru, špionáži a propagandě. Současné fotografie vyprávějí příběh dvou světových válek 20. století za pomocí drásavých detailů. Schody blízko vchodu do muzea vedou na střechu, odkud se vám otevře podívaná na památník Campana dei Caduti (Zvon padlých). Jeden z největších zvonů v Itálii byl odlit z roztavených kanonů na konci 2. světové války a zavěšen do impozantní chrámové stavby nad městem. Rozezní se každý večer při západu slunce. Od památníku se můžete kochat pohledem na údolí. Pod válečným muzeem se nachází Museo Civico (Borgo Santa Caterina, telefon 0464 – 43 90 55, otevřeno Út – Ne) s expozicemi o archeologii, umění, přírodopisu a folkloru.

Trhy se konají v úterý.

Informační kancelář: Via Dante 63, telefon 0464 – 43 03 63

Okolí: Po něco více než 8 km severně od Rovereta narazíte na Castel Beseno (Beseno, telefon 0464 – 83 46 00, otevřeno březen – listopad: Út – Ne), majestátně shlížející z návrší. Tento rozlehlý hrad, nejmohutnější v kraji, se budoval a upravoval od 12. do 18. století. Střežil křižovatku tří údolí. Momentálně se renovuje, ale můžete ocenit fresky ze 165. století. Hlavní silnice jižně od Rovereta protíná údolí, poseté obřími valouny velikosti domů. Říká se jim Ruina Dantesca, neboť se o nich zmiňuje Dante ve svém Pekle (XII, 4 – 9). Pět kilometrů na jih, v Lavini di Marco, byly nedávno objeveny zkamenělé otisky dinosauřích stop.


San Martino di Castrozza
nahoru

Středisko San Martino leží v jednom z najmalebnějších a nejpřístupnějších údolí v jižní části Dolomit, a proto není divu, že si je oblíbili pěší turisté a lyžaři. Sedačkovými lanovkami lze vyjet na vrchol Alpe Tognola (2163 m), jihozápadně od městečka, a na Cimu della Rosetta (2609 m) směrem na východ. Oba štíty nabízejí vzrušující výhled na Gruppu di Pala, ledovci „zjizvený“ skalní masiv, tyčící se nad mořem zelených luk a lesů. San Martino obklopuje takřka ze všech stran les, který dříve poskytoval benátské republice dřevo na stavbu lodí. Dnes se jedná o chráněné území, a tak tu máte jedinečnou možnost spatřit alpínskou květenu, houby, ptáky a další divoká zvířata a rostliny.

Informační kancelář: Via Passo Rolle 165, telefon 0439 – 76 88 67.


Trident
nahoru

Trident, správní středisko kraje, jemuž dalo jméno, je také nejhezčím městem Trentina. Může se pochlubit krásnou románskou katedrálou, výzdobou hýřícím hradem a ulicemi lemovanými pěknými renesančními domy. Trident proslul tzv. tridentským koncilem (1545 – 63), svolaným katolickou církví, aby posoudil reformy, jež mohly povzbudit odpadlé skupiny, zejména německé protestanty, k návratu k ostatním „ovečkám“. Reformy, jež předznamenaly éru protireformace, byly úspěšné jen zčásti. Mohutný románský dóm, kde koncil několikrát zasedal, pochází ze 13. století. Trvalo ještě tři sta let, než byl dokončen, ale stavitelům se podařilo zachovat architektonický soulad naprostým opomenutím gotického a renesančního slohu. Výsledkem je nezvykle celistvě působící kostel, vznešený a sebejistý. Dóm stojí na hlavním náměstí Piazza Duomo, původně vytyčeném Římany jako fórum. Římský název města – Tridentum – připomíná postava Neptuna s trojzubcem na vrcholku kašny z 18. století uprostřed náměstí. Museo Diocesano Tridentino (Piazza Duomo 18, telefon 0461 – 23 44 19, otevřeno Po – So). Toto muzeum sídlí v Palazzu Pretorio, impozantní středověké budově na východní straně Piazzy Duomo. V jeho sbírkách nechybí rané slonovinové relikviáře, vlámské tapiserie a malby znázorňující tridentský koncil. Castello del Buonconsiglio (Via Bernardo Clesio 5, telefon 0461 – 23 37 70, otevřeno Út – Ne). Tento rozlehlý hrad, vybudovaný ve 13. století a později rozšířený o další přístavby, je součástí městského opevnění. Trident byl důležitým pohraničním městem na hlavní trase, spojující Itálii se severní Evropou, a dodnes jej obepínají masivní hradby. Jižní část hradu tvoří úžasný Magno Palazzo (1530), navržený pro vládnoucí knížata, biskupy tridentské, kteří disponovali dalekosáhlou mocí, jíž jim poskytl římský císař, aby mezi lidem posílili věrnost papeži. Marnotratná výzdoba (včetně fresek se smyslnými satyry a nymfami od Gerolama Romanina, 1531 – 32) svědčí o pohádkovém bohatství a luxusním životním stylu. Krásné pokoje, jež nyní zabírá Museo Provinciale, obsahují obrazy, keramiku a dřevořezby z 15. století, ale též pravěké, etruské a římské exponáty. Nedaleká Torre dell’Aquila (Orlí věž) se honosí freskami z roku kolem 1400. Líčí jednotlivé měsíce v roce s důrazem na detail – například leden má několik rozkošných výjevů ze sněhových radovánek

Trhy se konají ve čtvrtek.

Informační kancelář: Via Alfieri 4, telefon 0461 – 98 38 80.

Okolí:Hned na západ od Tridentu si můžete udělat okružní výlet malebnou krajinou k severní stěně hory Monte Bondone a zpět přes Vezzano na západním úbočí. Po cestě se vám naskytnou úžasné výhledy, zejména z Vaneze a Vasonu. Pergine východně od Tridentu, je branou do širokého údolí Val Sugana s nádhernými a oblíbenými jezery. V kopcích severně od jezera Levico leží lázeňské městečko Levico Terme, pozoruhodné elegantními neoklasicistními budovami, zasazenými do krásné parkové zeleně.


Vipiteno
nahoru

Vipiteno, obklopené na nerosty bohatými údolími, má tyrolský ráz. Mezi pěknými paláci na Via Cittá Nuova si povšimněte gotického Palazza Comunale (Via Cittá Nuova, telefon 0472 – 76 51 08, otevřeno Po – Pá) s renesančními sochami a obrazy a věže Torre dei Dodici, symbolu města. V Museu Multscher (Via della Commenda, telefon 0472 – 76 58 79, otevřeno duben – říjen: Po – So) vás jistě zaujmou dřevořezby od Hanse Multschera, bavorského sochaře, který přišel do Vipitena v roce 1456, aby v následujících dvou letech vyzdobil oltář pro farní kostel přímo na jih od města. Západně od Vipitena narazíte na údolí Val di Racines s nádhernými vodopády a přírodním skalním mostem.

Trhy se konají každý měsíc jinak.

Informační kancelář: Piazza Cittá 3, telefon 0472 – 76 53 25.