Hlavní stránka Základní informace o Itálii Průvodce po Itálii Dálniční poplatky Webové kamery Předpověď počasí Italská kuchyně Zajimavé odkazy
Valle d'Aosta


Chtěli bychom Vám nabídnout nejen příjemnou dovolenou, ale i něco víc – rady na cestu a tipy na výlet na místa, která stojí za návštěvu, místa kulturně a historicky cenná, místa, která spoluvytvářela i naši kulturu. Byli bychom rádi, kdybyste našich informací využili k poznávání a k obohacení Vaší dovolené.

Přehled zajímavých míst

Aosta Colle del Gran San Bernardo Matterhorn Mont Blanc Monte Rosa Parco Nazionale del Gran Paradiso


V každém městě najdete informační kancelář APT (Azienda di Promozione Turistika), kde se dozvíte vše nezbytné o městě a okolí, obdržíte zde většinou také bezplatně mapy a průvodce v různých světových jazycích. Zde se také můžete informovat o organizovaných výletech místních cestovních kanceláří. V menších městech objevíte informační kancelář označenou Pro Loco.

Italská muzea bývají většinou otevřena od 9 hod. do 19 hod., kromě dvou pondělků v měsíci.

V každém městě nechybí místní trh, který se uskutečňuje každý týden. Trhovci začínají většinou vybalovat zboží již v 5 hodin ráno a odejdou už asi kolem 13.30 hod. Všeobecně se dá říci, že na trhu obdržíte čerstvější a levnější sezónní produkty než v obchodech. Při nákupu potravin Italové většinou nesmlouvají, ale stojí za to požádat o slevu (sconto) na oděvy a jiné zboží.Aosta
nahoru

Aosta leží v nížině, obklopené impozantním pohořím. Stará kultura se zde snoubí s jedinečnou scenerií. Římané město vydobyli od salesiánských Galů roku 25 před Kristem a Aosta je dodnes hrdá na římské stavby, zbudované na počest císaře Augusta. Kdysi se nazývala Augusta Praetoria, a jak šla staletí, jméno se zkomolilo na Aosta. Středověké město později opevnil rod Challantů a poté i aostští vévodové, kteří k římským hradbám přidali věže. Moderní město pulzuje životem a předměstí se neustále rozpínají. Aosta je křižovatkou místních průmyslových odvětví a zastávkou turistů na jejich cestě do hor. V centru však lze i nyní obdivovat rozkošnou síť velkých náměstí a překvapivých architektonických klenotů, jež jsou důkazem, že Aostě se právem říká Řím Alp.
Ve starověku se do Aosty přicházelo po mostě ve východní části města (za novým mostem) a Augustovým obloukem. Tento vítězný oblouk dnes hyzdí střecha z 18. století. Před ním jistě neunikne vaší pozornosti Porta Pretoria, středověká brána s dvojitou řadou kamenných oblouků která dříve stávala o 2,5 m výše než nyní. Stejně dobře zachovalé je římské divadlo (Via Baillage, otevřeno denně) s částí dvacetimetrové fasády. K oválnému amfiteátru (o něco dál k severu, Convento di San Giuseppe, Via dell’Amfiteatro, telefon 0165 – 26 21 49, otevřeno denně) jděte přes klášter San Giuseppe.
Ve starém centru vedle katedrály se nalézá římské fórum (Piazza Giovanni XXIII, otevřeno denně) neboli tržiště s velkým kryptoportikem – jakousi podzemní chodbou s masivními oblouky, jejíž funkce zatím nikdo neodhalil. Dóm (Piazza Giovanni XXIII, otevřeno denně). Tato poměrně prostá svatyně sv. Jana Křtitele spatřila světlo světa poprvé ve 12. století, ale do té doby doznala četných úprav.Interiér je gotický, s jemně vyřezávanými chórovými lavicemi z 15. století a podlahovými mozaikami vyobrazujícími církevní a pohanské výjevy.
PřilehléMuseo del Tesoro (Piazza Giovanni XXIII, oetvřeno červen – září: denně; říjen – květen: Ne a st. Svátky odpoledne) opatruje bohatou sbírku sošek a relikviářů a několik působivých středověkých náhrobků. Východně od městských hradeb narazíte na architektonický skvost Aosty, středověký komplex církevních budov. Samotný (Via SantˇOrso, telefon 0165 – 26 20 26, otevřeno denně) se vyznačuje jednoduchou, ale neobvyklou gotickou fasádou s úzkým, značně vysokým portálem. V interiéru objevíte fresky z 11. století, stejně starou kryptu s hrobem sv. Orsa, patrona Aosty, a nádhernou křížovou chodbu se sloupy, jejichž hlavice mají detailní fiágurální a zoomorfní výzdobu.

Trhy se konají v úterý.

Informační kancelář: Piazza Chanoux 8, telefon 0165 – 23 66 27.

Okolí: Hrad ve Fénisu (telefon 0165 – 76 42 63, otevřeno denně), 12 km na východ, patří k hrastce hradů ve Valle d’Aosta, jež se mohou pochlubit zachovalým interiérem s úchvatnými freskami a dřevěnými ochozy. V Isogne (telefon 0125 – 92 93 73, otevřeno denně), 38 km na jihovýchod, stojí další bohatě vyšňořený hrad, obnovený kolem roku 1490. Je plný fresek a okrasných motivů,včetně kované železné fontány ve tvaru marhaníku granátového.


Colle del Gran San Bernardo
nahoru

Průsmyk Velký sv. Bernard je spjat s plemenem odvážných horských záchranářských psů, které tu od 11. století dokážou vycvičit katoličtí mniši. Jejich hospic (Colle San Bernardo, Švýcarsko, telefon 00 41 277 87 12 36, otevřeno červen – září: denně), založený kolem roku 1050 svatým Bernardem z Aosty, stojí hned za švýcarskou hranicí (nezapomeňte na cestovní pas) na břehu krásného jezera. V údolí samotném leží víska St-Oyen s rozkošným farním kostelem, středisko St-Rhémy-en-Bosses a uprostřed jehličnatého lesa se krčí město Etroubles.

Informační kancelář: Strada Statale Gran San Bernardo 13, Etroubles, telefon 0165 – 785 59, otevřeno červen - září.


Matterhorn
nahoru

Charakteristický trojúhelníkovitý štít Matterhornu (italsky Monte Cervino) se zvedá do výšky 4478 metrů. Na úpatí se krčí několik malebných vesniček, včetně Antey-St-André, Valtournenche (dala jméno údolí), a středisko Breuil-Cervinia (Via Carrel 29, Breuil Cervinia, telefon 0166 – 94 91 36). Odtud se šplhá lanovka až na Plateau Rosa (3480 m), odkud se vám naskytne úžasná podívaná na okolní hory – ráj lyžařů i vysokohorských turistů.


Mont Blanc
nahoru

Mont Blanc – italsky Monte Bianco – je nejvyšší horou Alp a celé Evropy. Se 4810 metry vévodí západní části Valle d’Aosta a přitažlivému celoročnímu středisku Courmayeur. Z lanovky, jež vás vyveze z Entréves (5 km na sever) nahoru na Aiguille du Midi (3482 m), se ván otevře závratný výhled na Alpy. Z Pré-St-Didieru pod Courmayeurem se můžete vydat na průzkum malých ledovců, lesů a strží průsmyku Malý svatý Bernard.

Informační kancelář: Piazzale Monte Bianco 13, Courmayeur, telefon 0165 – 84 20 60.


Monte Rosa
nahoru

Monte Rosa shlíží na nádherná údolí Gressoney a Ayas. Dominantou nížeji položeného údolí Ayas jsou zříceniny Castella di Graines (Strada Statale 506, otevřeno denně) z 11. století. Výše situované středisko Champoluc má lanovkové spojení se strhujícím vrcholkem Testa Grigia (3315 m). V údolí Gressoney mluví lidé nesrozumitelným německým dialektem. Na dně údolí blízko Pont-St-Martinu s římským mostem, se choulí Issime. Zdejší kostel ze 16. století se honosí freskou Posledního soudu na fasádě.

Informační kancelář: Route Varasc, Champoluc, telefon 0125 – 30 71 13.


Parco Nazionale del Gran Paradiso
nahoru

Tento úžasný kout divoké přírody s impozantními horami a bujnými loukami je předním italským národním parkem. Byl vyhlášen v roce 1922 z části někdejší královské obory savojské dynastie. Je vyhledáván hlavně turisty v létě pro civilizací nedotčenou krajinu, vzácné živočichy a podivuhodnou alpínskou květenu. Ale i v zimě tu můžete vyrazit na běžky. Králem parku je kozorožec horský, který se nevyskytuje už nikde v Evropě. Park si oblíbili také přírodovědci, kteří zde studují kamzíky, bělokury, orli skalní, ojedinělé motýli a sviště. Alpínská zahrada Paradisia (Valnontey, Cogne, telefon 0165 – 741 40, otevřeno ½ června – ½ září denně).

Informační kancelář: Segeteria Turistica, Via Umberto I 1, Noasca, telefon 0124 – 90 10 70; další informační kanceláře v Ceresole Reale a Cogne, otevřeno červenec, srpen a st. svátky